Charakterystyka krótkowzroczności

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to często spotykana wada wzroku. Cechuje się ona tym, że człowiek bardzo dobrze widzi tylko obiekty znajdujące się w jego pobliżu, z koli przedmioty oddalone są dla niego niewyraźne i nieostre. Wadę tę można prosto skorygować za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych. Na czym dokładnie polega miopia?

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność wynika na ogół z nieprawidłowej budowy oka (zbyt wypukłe elementy optyczne, zniekształcona rogówka lub wydłużona gałka oczna). Docierające do niego promienienie słoneczne nie skupiają się na siatkówce, tylko przed nią. Efekt? Obiekty oddalone wydają się być nieostre i rozmazane, przez co osoba na nie patrząca zaczyna mrużyć swoje oczy, próbując w ten sposób wyostrzyć obraz. Choć miopia na ogół rozpoczyna się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, może dotknąć także osoby dorosłe. Szczególnie zagrożeni są nią ludzie, którzy wykonują pracę wymagającą skupiania wzroku na przybliżonych obiektach (jak komputer czy maszyna do szycia). W takich przypadkach dochodzi do przeciążenia gałki ocznej, która zaczyna się wydłużać. Warto pamiętać o regularnych badaniach wzroku, zwłaszcza jeśli jest się w grupie ryzyka.

Jak radzić sobie z krótkowzrocznością?

Jedną z metod radzenia sobie z krótkowzrocznością jest zabieg chirurgiczny, który przeprowadza się za pomocą lasera. W wielu przypadkach jest on w stanie w 100 procent zlikwidować wadę oka. Nie każdy jednak zostanie zakwalifikowany do tego typu zabiegu. Każdy krótkowidz może jednak z powodzeniem korygować swoją wadę za pomocą odpowiednio dobranych okularów, których moc wyraża się w dioptriach o wartościach ujemnych. Alternatywą dla nich są soczewki kontaktowe. To atrakcyjna opcja zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Warto jednak zadbać, aby soczewki pochodziły od sprawdzonego producenta, jakim jest np. Acuvue. Soczewki tej firmy wykonane są z miękkich i przepuszczających tlen materiałów, które dodatkowo chronią oko przed promieniowaniem UV Więcej szczegółów można znaleźć na stronie https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc.

Krótkowzroczność to uciążliwa wada wzroku, która utrudnia widzenie dalekich obiektów. Wadzie tej często towarzyszy ból głowy, a także uczucie pieczenia oczu. W takich przypadkach nie warto zwlekać z wizytą u okulisty, bo wada może się z czasem pogłębiać. Odpowiednio dobrane okulary i soczewki przywracają komfort widzenia i pozwalają na wykonywanie wszystkich bieżących obowiązków. Większość krótkowzrocznych osób ma również możliwość skorzystania z metody zabiegowej, która często pozwala całkowicie pozbyć się wady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here