Dlaczego USG piersi w ciąży jest takie ważne

Okres ciąży to przede wszystkim radość i oczekiwanie na upragnionego potomka. To także okres wzmożonych badań. Lekarze i przyszłe mamy skupiają się wtedy mocno na rozwoju dzieciątka w brzuchu mamy. Warto jednak pamiętać też i o mamie. Takim badaniem, o którym warto pamiętać na początku ciąży, zwłaszcza gdy przyszła mama ma więcej niż 35 lat, jest USG piersi.

USG piersi w ciazy- dlaczego jest takie ważne.

W trackie ciąży przez organizm kobiety przetacza się ogromna burza hormonów. Wszystko po to, by stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju nowego życia, a jednocześnie przygotować organizm kobiety do porodu i przyszłego karmienia piersią. Właśnie dlatego piersi w trakcie ciąży mocno się zmieniają, rosną, są bardziej tkliwe. Wszystko to powoduje, że podczas samobadanie piersi można zignorować pierwsze symptomy czegoś niepokojącego.

Właśnie z powyższych powodów tak ważnym badaniem jest USG piersi w ciazy. Choć wielu lekarzy nadal niechętnie je zleca, wiążąc wszelkie niepokojące zmiany z okresem ciąży, to warto się na takowe zdecydować. Wbrew opiniom niektórych lekarzy, nie wszystkie zmiany ustępują po ciąży, a część z nich może mieć podłoże rakowe.

Właśnie dlatego coraz częściej mówi się, o tym, że warto wykonywać badanie USG piersi już w pierwszym trymestrze ciąży. Co więcej, obecne zalecenia diagnostyczne są takie, że wszystkie kobiety w stanie błogosławionym po 35 roku życia powinny mieć takie badanie wykonywane.

Na czym polega badanie USG piersi

USG to nieinwazyjne i bardzo precyzyjne badanie, które wykorzystywane jest na świecie już ponad 40 lat. Dzięki impulsom ultradźwiękowym możliwe jest bardzo dokładne obrazowanie. Pozwala to przyjrzeć się dziecku w trakcie ciąży, ale też zdiagnozować wiele schorzeń w obrębie naszego ciała.

Jeżeli chodzi o badanie USG piersi Kraków to może je wykonać ginekolog, jeżeli ma do tego uprawnienia, ale duża częściej zleca się je specjaliście z dziedziny radiologii. Jeżeli badanie jest wykonywane w trakcie ciąży lub laktacji, to ważne jest by był to doświadczony specjalista, bo diagnozowanie w tym niezwykłym okresie jest po prostu trudniejsze.

Udając się na usg piersi Kraków nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Badanie można wykonać czysto profilaktycznie. Ale w przypadku wystąpienia niepokojących objawów takich jak przebarwienia, wysięki z piersi zabarwione krwią, czy np. opuchnięte węzły chłonne pod pachą, koniecznie trzeba z takiego badanie skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here