Jak zregenerować wątrobę?

Spożywając w nadmiernych ilościach napoje wysokoprocentowe, dania obfite w tłuszcz i smażone potrawy, obciążamy nie tylko swój układ trawienny, ale też i samą wątrobę. Zła dieta wpływa na nią bardzo negatywnie i może powodować zaburzenie jej pracy. Oczywiście gdyby doszło u nas do rozwoju jednej z poważniejszych chorób wątroby, czyli np. do jej stłuszczenia (alkoholowego lub bezalkoholowego), musielibyśmy się poddać profesjonalnemu leczeniu, jednakże jeśli nasze objawy nie są na tyle poważne, poradzimy sobie z nimi sami. Dowiedzmy się tylko, jak zregenerować wątrobę. Najważniejsza będzie oczywiście zmiana codziennej diety.

Jeżeli czujemy, że choroby wątroby rzeczywiście mogą nam samym zagrażać, koniecznie poznajmy swoje złe nawyki i postarajmy się je raz na zawsze wyeliminować. Po pierwsze i najważniejsze – całkowicie zrezygnujmy ze spożywania napojów wyskokowych. Alkohol jest głównym czynnikiem wywołującym choroby wątroby, dlatego jeśli w naszym życiu go nie brakuje, jesteśmy narażeni na tego typu dolegliwości. Musimy całkowicie go odstawić lub ograniczyć do minimum, spożywając go w niewielkich dawkach wyłącznie podczas naprawdę specjalnych okazji. Niech nie będą to jednak każde urodziny przyjaciół, wszystkie spotkania towarzyskie czy domówki. Oczywiście możemy dalej chodzić na tego typu przyjęcia, ale raczmy się na nich piwami bezalkoholowymi, które smakują niemalże tak samo jak te zwyczajne, a na lampkę szampana czy czerwonego wina pozwólmy sobie wyłącznie podczas swoich urodzin bądź sylwestra.

Palenie papierosów też może negatywnie oddziaływać na naszą wątrobę. Skończmy z tym nałogiem i rzućmy palenie – zapewne i tak już nieraz mieliśmy to w planach. Następnie zajmijmy się układaniem zdrowej diety, która pozwoli nam jeszcze lepiej zadbać o wątrobę i dodatkowo inne narządy. Przede wszystkim ograniczmy spożycie tłuszczu. Unikajmy bardzo tłustych gatunków mięs (np. wieprzowiny), nie polewajmy swoich sałatek zbyt dużą ilością oleju i unikajmy orzechów. Zrezygnujmy też całkowicie ze smażenia potraw. Zamiast przyrządzać kotlety schabowe na patelni pokrytej grubą warstwą tłuszczu, upieczmy je w piekarniku. Starajmy się przygotowywać dania na parze lub potrawy gotowane – mamy ich do wyboru całe mnóstwo. W przypadku chorób wątrobowych zalecane jest również spożywanie pięciu mniejszych posiłków dziennie. Trzymajmy się tej zasady, która przy okazji pozwoli nam również schudnąć. Zamiast jeść w pośpiechu, dzień wcześniej przygotujmy sobie pięć mniejszych porcji i zabierzmy je ze sobą do pracy lub tam, gdzie mamy zamiar je skonsumować. Unikajmy natomiast stołowania się w barach i lokalach fast-foodowych. Podawane w nich potrawy na pewno nie będą niczym dobrym dla naszej wątroby.

Dieta jest nieodłączonym elementem leczenia wszelkiego rodzaju chorób wątrobowych. Bez niej nawet rzucenie palenia czy całkowita rezygnacja z alkoholu w niczym nam nie pomogą. Poświęćmy więc trochę czasu na przygotowanie swojego nowego wartościowego jadłospisu. To on na pewno zadba o nasze zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here