Magia pieprzu kajeńskiego

Przyprawy to nieodłączny element każdej kuchni, zarówno profesjonalnej, jak i laickiej. Dla wielu, najważniejszymi pozycjami pośród kolorowych słoiczków będzie zwykła sól i tradycyjny pieprz. Jednakże, nieco mniej popularny kuzyn tradycjonalisty; pieprz kajeński, może okazać się znacznie ciekawszym dodatkiem, a jego zastosowania wychodzą również poza kuchenne blaty.

Z czym to się je?

Pieprz kajeński należy do rodziny papryczek o bardzo ostrym smaku, czyli popularnych papryczek chili. Jego wyrób następuje przez wysuszenie i zmielenie papryki odmiany cayenne. Jego smak jest charakterystyczny i unikalny, ale też bardzo intensywny, ze względu na zawartą w nim kapsaicynę, czyli związku chemicznego odpowiedzialnego za ostrość papryczek chili. W związku z tym, należy być ostrożnym we wzbogacaniu nim dań i przygotowywać je tylko dla koneserów uczucia lekkiego pieczenia języka po każdym kęsie. Pieprz kajeński sprawdzi się idealnie w kuchni indyjskiej czy meksykańskiej, ale też choćby w tradycyjnym spaghetti oraz jako urozmaicenie smaku warzyw, mięs oraz ryb.

Pieprz to zdrowie!

Pieprz kajeński, oprócz wrażeń smakowych, może zostawić w całym organizmie bardzo pozytywne skutki. Wspomniana wcześniej kapsaicyna to główna sprawczyni jego właściwości przeciwzapalnych, a nawet antyrakowych; może hamować rozrost komórek nowotworowych. Pikantny bohater będzie pomocny też przy przeziębieniu; jest w stanie zmniejszyć opuchliznę błon śluzowych i przynieść ulgę przy zatkanym nosie. Zawały i udary również nie stanowią wyzwania dla pieprzu kajeńskiego, który jest w stanie obniżać poziom cholesterolu i zapobiegać powstawaniu zakrzepów. Co więcej, przyprawa ta może stać się sprzymierzeńcem w dążeniu do utraty wagi; sprawia, że metabolizm przyspiesza w zawrotnym tempie i nie ogląda się za siebie!

Co za dużo, to niezdrowo

Uwaga! Jak we wszystkim, należy zachować rozsądny umiar w spożywaniu pieprzu kajeńskiego. Stosowanie go często w dużych ilościach może spowodować uodpornienie się organizmu na jego prozdrowotne właściwości. Co więcej, w przypadku ekstremalnych miłośników pikanterii cayenne, przedawkowanie pieprzu może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych, a nawet uszkodzenia wątroby.

Kreatywna inspiracja

Każda nowa przyprawa wprowadza do kuchni zupełnie inny smak i może zrewolucjonizować tradycyjne potrawy. Dla bardziej zapalonych kucharzy i kucharek, staje się inspiracją do rozwoju, wychodzenia ze swojej smakowej strefy komfortu i jest bodźcem intensywnie pobudzającym kreatywność. Może zapoczątkuje również chęć bardziej wnikliwego zadbania o swoje zdrowie? Z pieprzem kajeńskim wszystko może się zdarzyć.
Smacznego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here