Mosiądz

Mosiądz jest stopem miedzi i cynku. Zawartość cynku może wynosić od 10 do nawet 45 procent. Istnieje możliwość stopu mosiądzu z innymi metalami takimi jak ołów glin, cyna, mangan, chrom i krzem. Jego temperatura topnienia, w zależności od gatunku wynosi ok. 1000 °C, a powyżej wartości 907 °C cynk zaczyna proces parowania, tworząc charakterystyczny zgar.

Charakterystyka mosiądzu

Jego barwę można określić jako pomarańczowo-żółtą, jednak przy mniejszych zawartościach cynku zbliża się ona do barwy miedzi. Jest on plastyczny i wykazuje dobre właściwości odlewnicze. Charakteryzuje się dużą gęstością, która potrafi być wadą przy niektórych zastosowaniach. Z kolei jego największą zaletą jest odporność na korozję, dzięki czemu znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Możliwości zastosowania mosiądzu

Jest to metal, który do obróbki dostarczany jest postaci sztab, prętów, blach, taśm i rur. Następnie poddawany jest najczęściej odlewaniu. Można z niego wytworzyć armaturę i konstrukcje odporne na wodę morską. Dobrym przykładem są śruby okrętowe. Odlewane z niego są również części do maszyn przemysłowych, elektrotechnicznych i części motoryzacyjne. Stosuje się go także w przemyśle zbrojeniowym, do produkcji łusek. Sprawdza się tam możliwość jego obróbki na zimno. Co ciekawe, można go znaleźć w instrumentach muzycznych. Za takim wykorzystaniem przemawia jego twardość, która znacznie przewyższa możliwości brązu. Jest ona nadana za sprawą cynku. Posługuje się nim również przy tworzeniu monet, ozdób, pomników, ram obrazów, odważników oraz takich wyrobów jak okucia. Ciekawym zjawiskiem jest tzw. złoto mannheimskie, czyli sztuczna biżuteria, wykonywana jest ze stopu mosiądzu z dodatkiem cyny. Cyna nadaje mosiądzowi barwę zbliżoną do złota.

Rodzaje mosiądzu:

  • Mosiądz dwuskładnikowy – jest podatny obróbce plastycznej na zimno, jest odporny na korozję naprężeniową.
  • Mosiądz ołowiowy – zawiera dodatek ołowiu, pozwala to polepszyć jego podatność na obróbkę poprzez skrawanie, zmniejsza to jednak jego właściwości plastyczne na zimno.
  • Mosiądz specjalny – może zawierać takie dodatki jak cyna, glin, mangan, żelazo, krzem i nikiel, do tej grupy należy mosiądz cynowy, aluminiowy, manganowy, niklowy i krzemowy.

Mosiądz jest metalem o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Znaleźć go można zarówno w ciężkim przemyśle, amunicji, jak i ozdobach domowych, takich jak świeczniki. Może być użyty na różne sposoby i właśnie dlatego na stałe zagościł w wielu branżach. To metal, który nie musi być szlachetny, aby być potrzebnym.

Jeśli potrzebujesz materiałów z mosiądzu, sprawdź sklep z metalami METALKAZ – https://sklep-metale.pl/mosiadz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here