Oczomyjki – co warto o nich wiedzieć?

0
1233

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. W zależności od charakteru oraz miejsca pracy niezbędne jest zastosowanie się do konkretnych wymagań. W niektórych zakładach produkcyjnych lub laboratoriach oznacza to zainwestowanie w specjalne myjki do oczu. Dlaczego znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy? Czy według prawa, ich obecność jest obowiązkowa?

Urządzenia awaryjne, czyli oczomyjki – co warto o nich wiedzieć?

Niektóre miejsca pracy – takie jak laboratoria chemiczne lub warsztaty obróbki drewna, są szczególnie niebezpieczne dla oczu. Wiele zakładów i przedsiębiorstw posiada też konkretne pomieszczenia, które mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie – między innymi składowiska substancji żrących, kuźnie, odlewnie metalu lub inne miejsca, w których uwalnia się dużo pyłu. W sytuacji dostania się agresywnej substancji do oka, oczomyjka potrafi przynieść szybką ulgę oraz zapobiec poważniejszym obrażeniom. Jej budowa oraz obsługa są bardzo proste, co pozwala na użycie natrysku nawet przez osoby chwilowo niewidzące.

Co mówią przepisy BHP na temat oczomyjek? Powinny być umieszczone w łatwo dostępnych miejscach – nie dalej niż 15 metrów lub 10 sekund od zagrożenia. Jednak maksymalny czas dojścia do natrysku określany jest w zależności od potencjalnego wpływu szkodliwej substancji. W przypadku bardzo żrących substancji jest to zaledwie 3-6 metrów. Umieszczenie oczomyjki w zalecanej odległości jest niezwykle ważne. Gdyby osoba poparzona zmuszona była do przemierzania dużych odległości, zwiększałoby to ryzyko głębszej penetracji żrących substancji, a tym samym groziło większymi uszkodzeniami. Co więcej, osoba chwilowo niewidoma mogłaby ulec potknięciu i wypadkowi. W związku z tym warto też pamiętać, aby usytuować urządzenie w dogodnym miejscu oraz wyraźnie je oznaczyć. Powinien być zapewniony do niego dostęp z trzech kierunków i w żadnym wypadku nie można zastawiać dojścia do natrysku.

Czy posiadanie oczomyjki w miejscu pracy jest obowiązkowe?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej istnieje obowiązek posiadania oczomyjki, wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia oczu lub innej częścią ciała substancją żrącą. Według tych przepisów, nie ma tutaj znaczenia ilość tych substancji lub charakter pracy. Natomiast ich konstrukcja powinna być odporna na związki chemiczne – dlatego najczęściej do ich produkcji stosuje się stal nierdzewną. W niektórych miejscach pracy są to prysznice do przemywania jedynie oczu, a w innych natryski do obmywania całego ciała. Powinny one być zasilane nieogrzewaną wodą oraz działać mimo zmieniających się warunków atmosferycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here