Pieprzyki na skórze

U niemal każdej osoby na ciele występują zmiany barwnikowe, potocznie nazywane pieprzykami. Występują w różnych kształtach oraz odcieniach, a ich liczba może zwiększać się wraz z wiekiem. Im więcej znajduje się w nich komórek barwnikowych, czyli melanocytów tym przyjmują intensywniejszą barwę. Jak powstają pieprzyki i czy są niebezpieczne? Kiedy należy zdecydować się na ich usuwanie?

Pieprzyki – co powinieneś o nich wiedzieć?

Większość zmian barwnikowych pojawia się pod wpływem promieniowania UV. Zazwyczaj rodzimy się bez pieprzyków lub jedynie ze znamionami wrodzonymi. Wraz z upływem lat ich liczba na powierzchni skóry zwiększa się – niektóre z nich mogą mieć podłoże genetyczne, a inne powstają na skutek infekcji wirusowej. Wyróżnić można kilka rodzajów znamion, na przykład pospolite, czyli gładkie, okrągłe pieprzyki o jednolitym kolorze oraz dysplastyczne – dosyć nietypowe, ponieważ mogą mieć różne kolory oraz być asymetryczne. Znamiona błękitne charakteryzują się niebieskim kolorem, a pieprzyki Mieschera zazwyczaj pojawiają się na twarzy i wychodzą z nich włosy. Które znamiona powinny wzbudzać nasz niepokój? Do badania pieprzyków używa się skali ABCDE, które ocenia asymetrie zmiany, jej kolor, średnice, brzegi oraz rozwój. Jeżeli chociaż jeden z tych czynników jest spełniony, warto pokazać znamię lekarzowi w celu przeprowadzenia bardziej szczegółowego badania. Największym niebezpieczeństwem jest rozwój czerniaka, który jednak leczony na początkowym etapie jest w 90% wyleczalny.

Usuwanie pieprzyków

Jeżeli udamy się do lekarza z niepokojącą zmianą, najczęściej zostanie ona przebadana za pomocą dermatoskopu. To skuteczne, bezbolesne oraz szybkie badanie, które określa wstępnie, czy powinno się przeprowadzać dalszą diagnozę. Aby rozwiać lub potwierdzić podejrzenia pieprzyk zostaje wycięty metodą chirurgiczną, a następnie odesłany do badania histopatologicznego. Zabieg przeprowadza się za pomocą skalpela z zachowanie kilkumilimetrowego marginesu niezmienionych tkanek.

Do lekarza można udać się nie tylko z pieprzykami, które wzbudzają nasz niepokój, warto to zrobić również ze względów estetycznych. W takiej sytuacji stosuje się usuwanie pieprzyków Warszawa metodą laserową. Wskazaniem do usunięcia zmiany jest także jej lokalizacja – warto to zrobić, gdy narażona jest na zbytnie nasłonecznienie lub ciągłe podrażnienia. Pieprzyki usuwa się najczęściej, gdy znajdują się w okolicach twarzy, ramion i pleców, ponieważ są regularnie obcierane przez bieliznę, biżuterie czy kobiece torebki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here