Szycie jako hobby

Stare polskie przysłowie mówi „nie samym chlebem człowiek żyje”. Z jednej strony można to sprowadzić do prostego twierdzenia, że oprócz potrzeb materialnych, ludzie mają również potrzeby wyższego rzędu. Z drugiej strony możemy je potraktować szerzej, to znaczy odnieść do całego naszego człowieczeństwa i stwierdzić, że oprócz zaspokajania swoich potrzeb fizjologicznych, czyli między innymi głodu, mamy również zadbać o zaspokajanie potrzeb duchowych.

Jednym z elementów takiego zaspokajania swoich potrzeb jest dbanie o rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Może to przybrać różnorodną formę w zależności od rodzaju czynności i predyspozycji danego człowieka. Innymi słowy mówiąc ludzie mają różnorakie hobby, poprzez które zaspokajają część swoich potrzeb duchowych, na przykład dowartościowanie się, czy też sprawianie sobie przyjemności. Niewątpliwie ważnym jest, aby nasze działanie sprawiało nam satysfakcję, bo w przeciwnym razie nie możemy mówić o rozwijaniu swoich pasji, a raczej o umartwianiu się.

Zainteresowania takie mogą również dotyczyć czynności zupełnie prozaicznych, które niejednokrotnie w innych warunkach są traktowane jako zawód, czy też sposób zarabiania na życie. Jednym z takich hobby jest szeroko rozumiane krawiectwo. Może ono w zależności od rodzaju i charakteru przybrać różne formy. Od prostych czynności sprowadzających się do artystycznego przyszycia guzików, czy też uszycia ubrań dla lalek, aż po tworzenie własnoręcznie wykonanych ubrań i kreacji. Pytanie jak uszyć jest niewątpliwie jednym z pierwszych pytań, które należy postawić przed rozpoczęciem projektu. Zastanowić się trzeba nad wzorem, krojem, rodzajem materiału, sposobem wykończenia. Dobrze jest w każdym przypadku tworzenia konkretnej kreacji mieć wzór lub model, na którym będzie można porównać dokładność wykonania i przymierzyć, czy pasuje. Oczywiście należy też posiadać niezbędne umiejętności manualne i techniczne związane z obsługą podstawowych urządzeń krawieckich, w tym maszyny do szycia. W ten sposób mamy pewność, że przystępując do pracy nie pogubimy się, a przygotowany materiał nie ulegnie zmarnowaniu. Należy także sobie zdawać sprawę, że nie wszystko będzie nam wychodzić. Jeszcze nikt nie urodził się wykwalifikowanym krawcem i nie będzie umiał od razu wykonać choćby najprostszej bluzki. Tak jak w przypadku większości czynności wprawa przychodzi z czasem i po wykonaniu wielu, często zepsutych projektów. Jeżeli jest to nasza pasja, to nie należy zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami, ale próbować stworzyć następną kreację. Dzięki temu nabierzemy większej wprawy i będziemy w miarę szybko mogli odpowiedzieć na to postawione na początku pytanie: jak uszyć?

Zabawy z igłą i nitką, krawiectwo, projektowanie i tworzenie ubrań i kreacji jest niewątpliwie bardzo dobrym przykładem na to, że człowiek potrzebuje stworzenia możliwości do samorozwoju. W ten sposób będzie mógł zaspokajać swoje potrzeby wyższe. Niewątpliwie przy dużej wprawie i wielu próbach można dojść w tym do dużej perfekcji, co przyniesie niesamowitą satysfakcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here