nadgarstek

Zespół cieśni nadgarstka to stan, w którym pojawia się ucisk na nerw środkowy, który przechodzi przez nadgarstek. Nerw ten kontroluje mięśnie, które poruszają kciukiem. Kiedy jest on ściągnięty, może to spowodować ból, mrowienie lub drętwienie w obrębie nadgarstka. Czym dokładnie jest zespół cieśni nadgarstka? Jakie są jego przyczyny i objawy? Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zespol-ciesni-nadgarstka-przyczyny-objawy-leczenie/ 

Zespół cieśni nadgarstka – czym jest? 

Zespół cieśni nadgarstka występuje wtedy, kiedy nerw środkowy, który biegnie od przedramienia, aż po dłoni jest bardzo ściągnięte. W tunelu nadgarstka znajduje się wlew środkowy i ścięgna, które odpowiadają za zginanie palców. Nerw środkowy zapewnia uczucie od boku dłoni, kciuka i części palców. Czasami zgrubienie błony śluzowej podrażnionej ścięgien lub obrzęk z innego powodu zwęża tunel nadgarstka oraz uciska na nerw środkowy. W wyniku może dojść do drętwienia, osłabienia lub bólu w dłoni i nadgarstku. 

Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka? 

Zespół cieśni nadgarstka to bardzo Powszechny problem. Zazwyczaj spowodowany jest powtarzaniem czynności, takich jak pisanie na maszynie oraz innymi powtarzanymi ruchami. Ryzyko powstania zespołu cieśni nadgarstka może być wyższe, jeżeli nasza praca nakłada duże obciążenie na nadgarstek lub kiedy używamy narzędzie wibrujących. Kolejną przyczyną zespołu cieśni nadgarstka może być zwichnięcie nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe lub źle zrośnięte złamania nadgarstka. 

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka? 

W przebiegu czego schorzenia mogą pojawić się objawy takie jak: 

  • ból stawu ramiennego
  • ból łokcia
  • drętwienie całej ręki
  • problemy z utrzymaniem przedmiotów
  • problemy z zaciśnięciem dłoni w pięść
  • cierpnięcie palców, zwłaszcza kciuka i palca wskazującego oraz środkowego 

Objawy zespołu cieśni nadgarstka są często bardzo dotkliwe i nasilają się głównie nocą. Ostatnie stadium nieleczonego zespołu cieśni to zanik mięśni. 

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie 

Leczenie takiego schorzenia zależy przede wszystkim od objawów oraz tego, jak daleko choroba postąpiła. Czasami może być konieczna zmiana stylu życia. Jeżeli powtarzające się ruchy powodują objawy, należy częściej robić przerwy lub wykonywać znacznie mniej aktywności, która powoduje ból. Ćwiczenia rozciągające lub wzmacniające pozwalają zredukować uciążliwe objawy. Ćwiczenia ślizgowe nerwów mogą pomóc z kolei poruszać się lepiej nerwom w tunelu nadgarstka. 

Zobacz też: http://enjoythelittlethings.pl/skrecenie-stawu-skokowego-kiedy-do-niego-dochodzi-i-jak-go-leczyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here