Książka dla młodzieży

Czytanie to wyjątkowa forma spędzania wolnego czasu – nie tylko bardzo satysfakcjonująca i relaksująca, ale również niezwykle wartościowa. Wybór takiej książki, niezależnie czy to rodzic, przyjaciel lub przyjaciółka szuka prezentu czy sam/a dla siebie szukasz nowych lektur, stanowi nie lada wyzwanie – musi być ona ciekawa i wciągająca już od pierwszej strony, a także nieść ze sobą coś więcej, co przemówi do danego nastolatka. Książki dla młodzieży są wyjątkową kategorią, która łączy w sobie wiele gatunków, przez co tak trudno jest znaleźć pozycję, która trafi w gusta konkretnej osoby. Dlatego przychodzimy z pomocą i przedstawiamy propozycje książek dla młodzieży, które sprawdzą się niemal w każdym przypadku i są warte, by choć raz dać im szansę. Jak wybrać fajne książki dla nastolatków? Jakie są najlepsze pozycje literatury młodzieżowej? Przeczytaj ten artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego warto czytać?

Dzięki czytaniu książek można odprężyć się i wyciszyć, a przy okazji wzbogacić swoje słownictwo, poprawić gramatykę i ortografię oraz wspomóc pamięć, koncentrację i rozwój mózgu. Ponadto książki pomagają uporać się z uczuciami, trudnościami w ich rozumieniu i okazywaniu oraz różnymi problemami życiowymi. Są nieocenionym wsparciem, gdy potrzeba uciec na chwilę od przytłaczającej rzeczywistości. Dlatego czytanie szczególnie ważne jest w młodym wieku, kiedy rozwój umysłowy i emocjonalny jest najszybszy, a młody człowiek coraz szybciej się zmienia. Dobra książka może być prawdziwym przyjacielem w tym trudnym czasie, jakim jest dojrzewanie i dorastanie.

czytać, książka, dziewczyna

Książka w wersji papierowej czy elektronicznej?

Wraz z postępem cywilizacyjnym zaczęto powoli odchodzić od tradycyjnej formy książek, co ma swoje wady i zalety. Oczywiście korzystanie z książek w wersji elektronicznej jest dużo bardziej ekologiczne, jednak biorąc do ręki smartfon lub tablet dużo łatwiej jest oglądnąć najnowszy film na YouTube, czy sprawdzić nowe posty na Instagramie lub Facebooku, które dodatkowo rozpraszają i kuszą ciągłymi powiadomieniami. Nie ma więc co się oszukiwać – e-book nigdy w pełni nie zastąpi tradycyjnej książki, której kartek można dotknąć, która ma swój własny specyficzny zapach i swoją własną historię.

Książki młodzieżowe – czyli jakie?

Książka dla czytelników w wieku nastoletnim musi spełniać szereg warunków. Młodzież stanowi grupę bardzo wymagających odbiorców, dlatego powieści i opowiadania dla niej muszą być wyjątkowe – swoją treścią muszą zaciekawiać i wciągać już od pierwszych stron, odpowiadać na problemy dotyczące tego wieku, towarzyszących mu zmian i wchodzenia w dorosłość, nieść ze sobą określone przesłanie i wartości oraz trafiać ponadto tematyką w upodobania, jakie ma dany nastolatek. Dlatego literaturę dla młodzieży cechuje tak duża różnorodność pod względem gatunków literackich, jednak lektury do niej należące wiąże fakt, że ich bohaterowie to w głównej mierze rówieśnicy czytelników, czyli ludzie młodzi, którzy borykają się z podobnymi problemami i emocjami.

Powieści dla młodzieży a lektury szkolne

Często spotykamy się z niechęcią młodych ludzi do książek – dlaczego tak się dzieje? Pojawia się ona w większości przypadków po ciężkich początkach z lekturami szkolnymi. Nie jeden nastolatek ma ciężkie przeżycia związane z literaturą polską, którą był zmuszony przerabiać w szkole. Część lektur znajdujących się w podstawie programowej, choć są to utwory piękne i wartościowe, są zbyt trudne i przytłaczające dla wielu uczniów. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że są one pisane językiem bardzo różniącym się od współczesnego, dlatego cała treść jest ciężka w odbiorze dla młodzieży, która nie jest jeszcze gotowa na tak poważne utwory i szybko zraża się całkowicie do książek. Dlatego książki tworzone dla młodzieży są pisane językiem współczesnym i przystępnym, a fabuła jest lekka w odbiorze i nawiązująca do problemów właśnie tej grupy wiekowej, by ponownie rozbudzić zamiłowanie do czytania u nastolatków.

książka, opowieść

Fajne książki dla młodzieży – najlepsze propozycje

By znaleźć idealną powieść dla nastolatka, można się nieźle natrudzić. Ogrom propozycji do wyboru wcale nie ułatwia zadania, dlatego właśnie wychodzimy z kilkoma propozycjami, które są uniwersalnym wyborem i które warto przeczytać choć raz. Oto najlepsze książki dla młodzieży, które skradną serce każdego nastolatka.

Seria „Wyklęta” Joss Stirling

„Wyklęta” i „Naznaczona” to bestsellery, które zaciekawią każdą młodą osobę. To historie usłane tajemnicami i wciągające od samego początku.

„Wyklęta” opowiada o uczennicy, Raven Stone, która przybyła z Ameryki do elitarnej angielskiej szkoły, jednak zauważa tam niepokojące zjawiska – uczniowie znikają, nauczyciele kłamią, dziewczyna otrzymuje anonimowe groźby. Okazuje się, że mury szkoły skrywają korupcję i spisek. Również Kieran Storm – chłopak wyjątkowo inteligentny i przystojny – jest uwikłany w dziwne wydarzenia i pakuje się w kłopoty, w które wciąga Raven. Powieść fascynuje atmosferą, akcją i umiejętnościami bohaterów, co sprawia, że ciężko jest się od niej oderwać.

„Naznaczona” natomiast przedstawia historię Kate – szesnastoletniej dziewczyny, która wie, jak znikać i zacierać za sobą ślady, jednak staje się świadkiem tragedii i jest zmuszona, by ukrywać się przed szukającym jej niebezpiecznym gangiem. Nathan ma za zadanie znaleźć Kate przed przestępcami. Gdy drogi bohaterów spotykają się, pojawia się między nimi uczucie.

Twórczość Małgorzaty Musierowicz

Rozległa twórczość tej autorki jest stworzona dla młodych, którzy muszą uporać się z problemami dojrzewania. Każda jej książka jest przepełniona humorem, przygodami bohaterów, ich uczuciami i rozterkami. Problemy bohaterów książek Małgorzaty Musierowicz to problemy, które spotykają każdego młodego człowieka. Opowieści zawierają wątki, w których bohaterowie zaznają uczucia pierwszej miłości, zawiązują przyjaźnie, borykają się problemami rodzinnymi, brakiem akceptacji, trudnościami w kontaktach z rówieśnikami, rozterkami wewnętrznymi, stają przed nowymi wyzwaniami. Wśród wartych przeczytania powieści tej autorki na pewno znajdą się „Brulion Bebe B.”, „Opium w rosole”, „Kwiat kalafiora”, „Kłamczucha” czy „Szósta klepka”.

„Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek” Hanna Ożogowska

To książka, która opowiada o Tosi i Tomku – rodzeństwie, które stanowi swoje całkowite przeciwieństwo. Tosia jest grzeczną i spokojną dziewczynką, natomiast Tomek ma mnóstwo zwariowanych pomysłów. Wyjeżdżając na wakacje, zostają zmuszeni do zamiany ról – Tosia ma udawać chłopca, a Tomek musi nosić sukienki i zachowywać się jak dziewczynka, a przy tym muszą zachować to w tajemnicy.

„Zapałka na zakręcie” Krystyna Siesicka

Debiutancka powieść Krystyny Siesickiej pt. „Zapałka na zakręcie” to historia, mówiąca o skomplikowanych sprawach, jak uczucia i trudności w ich okazywaniu. Pokazuje, że nie jest łatwo mówić o miłości, spełniać czyjeś oczekiwania i nie stracić zaufania drugiej osoby. Opowiada o Madzie, która poznaje chłopaka, ale innego niż znani jej do tej pory – jest nieśmiały, nieufny i tajemniczy, większość czasu spędza samotnie i nie lubi mówić o sobie i swojej przeszłości. To książka, po którą chętnie sięgają szczególnie dziewczęta ciekawe pierwszej miłości i towarzyszących jej emocji.

„The Game” Lucia Vaccarino, Davide Morosinotto

To propozycja znajdująca się wśród książek młodzieżowych z gatunku fantasy, science fiction, kryminał i thriller. Przedstawia historię Cece, która zostaje zmuszona do przeprowadzki do swojej matki, z którą od dawna nie miała kontaktu. Trafia do niewielkiego miasteczka, w którym nie dzieje się nic ciekawego, wszyscy się znają i wszędzie panuje spokój, jednak to tylko pozory. Z czasem Cece zauważa, że w szkole mają miejsce dziwne zdarzenia – uczniowie robią sobie żarty, które są wręcz brutalne, a wielu z nich nosi dziwną bliznę. Dziewczyna dowiaduje się, o dosyć popularnej tam grze, która niekoniecznie jest zabawna. Czy te wszystkie okoliczności są ze sobą powiązane? Napięcie w tej książce narasta z każdą stroną i ciężko jest się od niej oderwać.

„Moje Bullerbyn” Barbara Gawryluk

To historia Natalki, która przeprowadza się z rodzicami z Krakowa do Szwecji. Czeka tam na nią nowe życie i nowy dom, jednak bohaterka wcale tego nie chce – nie chce zmieniać szkoły, boi się rozłąki ze znajomymi i nie chce porzucać swojej pasji, jaką jest taniec w zespole hip-hopowym. Jak udało pogodzić się dziewczynie z tak dużymi zmianami i czy była zmuszona całkowicie zrezygnować z poprzedniego życia? Historia ta opowiada o problemach młodych osób z dostosowaniem się do nowości i zmian zachodzących w życiu i uczuciach towarzyszących takim wydarzeniom.

książki dla młodzieży

Podsumowanie

Książki młodzieżowe są wyjątkową kategorią, która łączy w sobie wiele gatunków literackich, ale w taki sposób, by mogły sprostać oczekiwaniom młodych odbiorców i wyjść z odpowiedzią na ich problemy oraz pomóc zrozumieć uczucia, które im towarzyszą. Wybór odpowiednich książek dla młodzieży nie jest łatwy, ale warto dać szansę literaturze, gdyż nie ma lepszej i bardziej wartościowej formy spędzania wolnego czasu, niż zagłębienie się w lekturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here