Zakończenie rozprawki

Rozprawka jest jedną z wielu pisemnych form wypowiedzi, z którą najczęściej się spotykamy. Już od wczesnych lat w szkole się z nią spotykamy. Piszemy bardzo wiele prac w takiej właśnie formie na lekcjach języka polskiego. Następnie oczywiście może się pojawiać też na kolejnych etapach naszej nauki szkolnej lub nawet w pracy. Czytając czasopisma albo artykuły naukowe zauważymy, że wszystkie mają zbliżoną formę do rozprawki szkolnej.
Ale czym w ogóle jest rozprawka, oprócz tego, że pisemną formą wypowiedzi? Wybieramy temat i rozprawiamy o nim, to chyba najprostsze wyjaśnienie. Technicznie rzecz ujmując, rozprawka zawiera wstęp rozwinięcie oraz zakończenie.
We wstępie opisujemy temat rozprawki, wyjaśniamy go oraz przedstawiamy jak będzie wyglądać nasza praca. Tutaj jest miejsce na naszą tezę lub hipotezę. Rozwinięcie, jak cała nazwa mówi, rozwija całą treść naszej wypowiedzi. To właśnie tam zamieszczamy wiele konkretnych informacji, które zdobyliśmy, które posiadamy. Tutaj argumentujemy naszą tezę lub hipotezę, ważne żeby ściśle trzymać się tematu i konkretnych faktów. Możemy odwoływać się do wielu źródeł informacji, jest to nawet wskazane. Najlepiej każdą wypowiedź potwierdzić przykładem. Zalecam stosować cytaty, które urozmaicają pracę. Oczywiście rozwinięcie w rozprawce powinno być jej najdłuższą częścią.
Ostatnie, czyli zakończenie, wiele osób uważa za najważniejsze. Coś w tym może być, jako, że kończy to naszą pracę. Według tego stwierdzenia powinniśmy się zastanowić jak zakończyć rozprawkę oraz co powinno się w takim zakończeniu znajdować. Na co zwrócić uwagę, co koniecznie dodać a czego unikać jak ognia. Otóż w podsumowaniu warto po jednym zdaniu przypomnieć każdy z naszych argumentów. Na zasadzie: argument i zaraz po tym uzasadnienie, koniec zdania. Tutaj jest też miejsce na wyciąganie wniosków, gdzie można też robić to w rozwinięciu, ale tutaj można je uogólnić. W zakończeniu powtarzamy też trochę części naszego wstępu aby przypomnieć, co w ogóle chcieliśmy przedstawić w pracy. Jeśli chcieliśmy jakąś tezę obalić argumentami, tutaj piszemy czy nam się to udało, tutaj podsumowujemy wszystko na podstawie naszej tezy lub hipotezy. Czyli najważniejsze to przypomnieć nasz stosunek do tezy, którą podaliśmy na wstępie. Rozprawka jest bardzo obszerną pracą, której nie pisze się na jedną stronę lecz na kilka. Niestety podczas pisania tej pracy można się trochę zgubić, zapomnieć o kilku elementach, a czytając w kółko tę samą pracę, możemy przestać mieć porządek w naszej głowie. Warto skorzystać z planu. Najzwyczajniej rozdzielamy sobie plan na trzy części, tak jak naszą pracę. Wypisujemy jedno pod drugim co i gdzie chcemy napisać. Jako, że ta forma ma charakter ogólnikowy, jest bardzo krótka. Świetnie się do tego wraca i przede wszystkim na podstawie planu naszego rozwinięcia będzie nam o wiele łatwiej napisać nasze zakończenie rozprawki. Kiedy o czymś napiszemy możemy to wykreślić aby nam się nie pomyliło i w ten sposób zakończenie mamy uporządkowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here