Golenie brzytwą wraca powoli do łask. Wymaga ono jednak zastosowania nieco innych akcesoriów i kosmetyków. Z tego wpisu dowiesz się jak je odpowiednio wybierać, używać, a także konserwować.
Akcesoria do golenia
Brzytwa, którą przyjdzie nam kupić występuje w dwóch wersjach: prostej oraz Shavette. Podstawową między nimi różnicą jest wymienność bądź brak ostrza. Zdecydowanie prostsza w obsłudze jest brzytwa Shavette, której przykładem jest Parker-Shavette 33R Barber Razor. Brzytwa ta jest możliwa do kupienia między innymi poprzez sklep Barbersupply.pl. Niezależnie od wybranego modelu należy zwrócić uwagę na stan brzytwy, a w szczególności jej ostrza. Przed goleniem należy dokładnie sprawdzić czy jest ono równomiernie naostrzone. W przypadku brzytw prostych dochodzi do tego jeszcze dokładne jego wypolerowanie. Ponadto warto pamiętać by po goleniu dokładnie wysuszyć ostrze, chroniąc tym samym je przed korodowaniem, które wpływa nie tylko na tępienie się ostrza, ale także może stać się czynnikiem podrażniającym skórę podczas golenia.
Rzecz jasna sama brzytwa to nie wszystko. Oprócz niej potrzebne są również dedykowane do golenia tradycyjnego mydło oraz pędzel do jego nanoszenia. Warto zwrócić uwagę by mydło dobrze się pieniło. Powoduje ono zmiękczenie zarostu, co znacznie ułatwia proces golenia. Należy pamiętać, że mydło do golenia nawet najlepszej jakości może nie tworzyć wystarczająco obfitej piany w przypadku, gdy rozrabiamy je w tzw. twardej lub zimnej wodzie. Samo mydło powinno być dokładnie rozprowadzone po twarzy przy pomocy pędzla. Za najlepsze uznaje się te z włosia borsuczego, którego bardzo dobrze chłonie wodę, jednocześnie pozostając miękkie i delikatne. Równie dobrze w praktyce sprawdzają się pędzle z włosiem końskim, a nawet syntetycznym. Zależy to przede wszystkim od indywidualnego stopnia grubości włosa, a także wrażliwości skóry twarzy.
Technika golenia
Golenie tradycyjne z wykorzystaniem brzytwy jest proste jedynie w teorii i wymaga pewności ruchów, które nabiera się z doświadczeniem. Pierwszym krokiem jest dokładne rozrobienie mydła i nałożenie powstałej piany na zarost. Właściwe golenie warto zacząć od baków, przechodząc później do policzków, a kończąc na szyi i brodzie. Podczas golenia należy pamiętać by skóra była odpowiednio naciągnięta. Samo ostrze powinno przylegać pod kątem około 30 stopni względem skóry. Zarost powinien być golony w dwóch etapach. Najpierw z włosem, a później pod włos.
Na samym początku przygody z goleniem tradycyjnym jest golenie najłatwiejszych miejsc brzytwą, a resztę maszynką. Jeżeli zaś Twój zarost jest bardzo sztywny możesz go wcześniej zmiękczyć poprzez nałożenie wilgotnego, ciepłego ręcznika na skórę twarzy na kilka minut. W innych przypadkach ten element może być pomijany.