Bourbon a whisky

Whisky to trunek, który nie przyciąga koneserów bogactwem smaków i aromatów. Produkowany jest na całym świecie, dzięki czemu stał on się tak bardzo zróżnicowany. Co warto wiedzieć na temat poszczególnych odmian?

Whisky szkocka i  japońska – jakie są podobieństwa?

Ojczyzną tego trunku jest Europa. To na terenie Szkocji i Irlandii produkowano pierwsze wersje whisky. Według legend i podań odpowiadali za to iryjscy mnisi. W VII wieku produkowali oni napój zwany wodą życia. Był on wytwarzany z produktów fermentacji owoców. Miał leczyć różne bóle i dolegliwości, a przy tym wydłużać także życie. Szybko więc zyskał on popularność na tych terenach. Trunek z wody i jęczmienia pojawił się natomiast około XVI wieku. Dwa wieki później powszechnie stosowano już termin „whisky”. Marka szkockiej i irlandzkiej whisky stała się tak duża, że do tych krajów zaczęły przybywać osoby chcące nauczyć się produkcji wysokiej jakości trunków. Tak właśnie zrobił Masataka Taketsuru, który w 1919 roku przyjechał do Glasgow. Poprzez rozpoczęcie studiów chemicznych i praktyki w destylarniach posiadł on wiedzę, która pozwoliła mu uruchomić własną destylarnię Yoichi. Wzorowanie się na szkockim oryginale było bardzo widoczne, jednak charakterystyka produktu była zupełnie inna. Dzięki temu szybko zyskała ona uznanie koneserów. Dziś jest jedną z najlepszych na świecie.

Bourbon a whisky – czym tak naprawdę się różnią?

Whisky jest także produkowana w Ameryce. Początek tej historii dali oczywiście imigranci ze Szkocji i Irlandii. Dostosowali oni znaną im recepturę do warunków naturalnych Nowego Świata. W ten sposób powstała całkowicie nowa odmiana whisky – bourbon. Do jego produkcji wykorzystuje się kukurydzę, której zawartość w mieszance wynosi przynajmniej 51%. W wielu odmianach bourbona jest to nawet 70%. Poza tym burbon leżakuje w nowych, dębowych beczkach, które są dodatkowo opalane od środka. Znajdziesz je chociażby na tej stronie https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanskabourbon-whisky-kanadyjska. Bourbon nie jest jednak jedyną amerykańską whisky. Popularna jest także ta produkowana w Tennessee. Jej najbardziej znaną marką jest dobrze wszystkim znany Jack Daniels.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here