Co warto wiedzieć przed zakupem nasion

Wiosna już niedługo, dlatego ogrodnicy zamierzający w większym lub mniejszym stopniu zagospodarować swój ogród w najbliższym sezonie powinni zacząć się interesować zakupem nasion oraz produktów przydatnych do ich uprawy. Czy zakup najbardziej kolorowych i największych roślin jest zawsze najlepszą opcją? Jak wybierać nasiona? Podpowiadamy!

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, przy przygotowywaniach do nowego sezon jest czas. Ilość nasion i niektórych produktów jest ograniczona, dlatego radzimy stworzyć swój plan uprawi zainteresować się zakupami z pewnym czasowym wyprzedzeniem. Sklepy zazwyczaj zaczynają sprzedaż już na przełomie stycznia i lutego i to właśnie wtedy warto zacząć kompletować nasiona na najbliższy sezon, ponieważ w sklepach jest znacznie mniejszy ruch niż w marcu. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie wybrać najbardziej pasujące nam gatunki, bez stresu, czy ktoś ich nie wykupił. Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać przy wcześniejszym zakupie, jest sprawdzenie terminu ważności.

Gdzie najlepiej kupować nasiona?

Najlepszym miejscem na zakup nasion jest kupowanie od producenta lub profesjonalnego sklepu ogrodniczego (zarówno stacjonarnego, jak i internetowego). Co prawda niekiedy może się to okazać nieco droższą opcją w porównaniu z różnymi targami lub sklepami wielobranżowymi, jednak dokonując zakupów w sprawdzonym źródle, możemy mieć pewność, że nasiona są najwyższej jakości. Miejscem, w którym można znaleźć wszystkie nasiona i inne produkty potrzebne do wiosennych i jesiennych upraw jest sklep ogrodniczy Gardenowo. Zakup przez internet jest tańszy i wygodniejszy, ponieważ dla wykonana zamówienia, nie musimy nawet wychodzić z domu.

Co bierzemy pod uwagę kupując nasiona?

Niekiedy można się spotkać z przekonaniem, że jakość jasion ma aż 90% znaczenia przy określaniu, czy uprawy będą zadowalające. Nie jest to do końca prawda, ponieważ bardzo dużą rolę odgrywają także warunki glebowe oraz oświetlenie, jednak nikt nie może zaprzeczyć, że nasiona są ważne. Przedstawiamy więc kilka istotnych czynników, o których trzeba pamiętać przy zakupach.

nasiona

Przede wszystkim warto stawiać na nasiona polskich odmian. Nie chodzi oczywiście o wspieranie polskiego przemysłu (choć oczywiście jest to ważne), ale o przystosowanie takich roślin do panujących w Polsce warunków. Oprócz firmy na opakowaniu znajduje się informacja o dystrybutorze oraz producencie. Poza tym ceny nasion od polskich firm są zazwyczaj tańsze niż te sprowadzane. Lepiej unikać zakupu nasion na wagę i wybierać torebki, w których nasiona są zapakowane i nienarażone na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych. Idealną sytuacją jest zakup nasion w torebce zapakowanej hermetycznie. Na opakowaniu musi się znaleźć termin przydatności, a także informacje o terminie wysiewu i zbiorów.

Ile nasion kupujemy?

Przy zakupie nasion do ogrodu zdecydowanie nie powinniśmy się kierować zasadą „im więcej, tym lepiej”, ponieważ niewykorzystany materiał nie będzie tak dobry w następnym roku. Znacznie lepiej przygotować wyliczenia, a następnie na ich postawie kupić nasiona z niewielkim zapasem „na wszelki wypadek”. Można przy tym skorzystać z promocji organizowanych w sklepach internetowych lub skorzystać z korzystnych cen, które są dostępne przed szczytem „sezonu zakupowego” w marcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here