Domowa tresura psa

Jak nauczyć psa aportowania albo podawania łapy? Jak nauczyć pupila posłuszeństwa i zachowań, dzięki którym wszystkim domownikom będzie żyło się pod jednym dachem w optymalnym komforcie? Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę, że tresura psa powinna być dopasowana wedle indywidualnych wskazań. Wiele zależy przecież od tego, jaki efekt chce uzyskać jego właściciel. Najczęściej realizowana jest tresura domowa, dzięki której zwierzak trzyma się zasad, jakie ustalili jego właściciele. Kiedy rozpocząć naukę szczeniaka, aby ta była jak najbardziej skuteczna? Dowiedz się więcej już teraz. 

Im wcześniej, tym lepiej 

Opinie w zakresie najlepszego momentu rozpoczęcia tresury są podzielone. Niektórzy specjaliści twierdzą, że właściciele powinni uczyć psa i wymagać od niego określonych zachowań od razu po jego przygarnięciu. Inni uznają zaś, że najlepszy moment na wdrażanie konkretnych zasad wychowania czworonożnego pupila jest wtedy, gdy zwierzę ma od 6 do 12 miesięcy. 

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego chcemy psa nauczyć. Jeśli tresura ma być profesjonalna, prowadzona w certyfikowanym ośrodku, rzeczywiście lepiej wstrzymać się z prowadzeniem tam najmłodszych psiaków. Jeśli natomiast chodzi o tresurę domową, na przykład w ramach oduczania szczeniaka załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w domu czy nie wskakiwania na łóżko, lepiej zacząć czym prędzej. 

Okazuje się, że im pies jest młodszy, tym szybciej się uczy, a konkretne zachowania zostają utrwalone. Pamiętaj jednak, że duża w tym zasługa trenera oraz właściciela pupila. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim konsekwencja. 

Jak tresować psa?

Trening psa wymaga regularności i konsekwencji, najlepiej sprawdza się sztywny plan postępowania i wychowywania psiaka. Reguła ustępstw w tym przypadku absolutnie się nie sprawdzi, a zamiast dobrze wychowanego, ułożonego zwierzęcia, w domu hodowany jest rozkapryszony pupil, który w ekspresowym tempie uczy się, jak wykorzystywać uległość swojego pana. 

Nie każdy potrafi tresować psa, w tym celu niezbędna jest asertywność oraz ogromne pokłady cierpliwości. Wyrabianie odpowiednich nawyków zwierzęcia nie powinno przebiegać poprzez agresję czy kary, znacznie lepiej jest stosować nagrody za wykonanie określonego zadania. Świetnie sprawdzają się specjalne smakołyki do tresury, które powinny służyć tylko nagradzaniu w konkretnych sytuacjach. Jeśli takie “smaczki” pies będzie otrzymywał bez specjalnej okazji, tresura nie będzie skuteczna. 

Metoda tresowania psiaka poprzez wyróżnianie nagrodami jest tak samo skuteczna jak metoda naśladownictwa. To trener powinien dawać dobry przykład, a zwierzę szybko powtarza określone zachowania. 

Pamiętaj, nigdy nie stosuj przemocy wobec tresowanego psa, taka metoda jest negowana i nigdy nie przynosi dobrych rezultatów, za to wyzwala w zwierzęciu agresywne zachowania. Trenowanie psa poprzez wzbudzanie w nim lęku, zaburza jego zachowania naturalne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest nauka poprzez zabawę i metoda nagród zamiast kar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here