Czy adwokaci mogą się promować

Siłą każdego biznesu jest przemyślana reklama, jednakże choć mogłoby się wydawać, że każda działalność jest w stanie z niej skorzystać, w przypadku kancelarii adwokackich wygląda to nieco inaczej, gdyż pod tym względem nakładane są na nie pewne ograniczenia. Czy adwokat Poznań może się więc promować? A jeśli tak, to jak ma to właściwie robić?

Spójrzmy do przepisów

Najlepszym i najbardziej wiarygodnym źródłem informacji są oczywiście kodeksy prawne. W tym przypadku dokładnie dwa kodeksy – Kodeks Etyki Adwokackiej oraz Kodeks Etyki Radcy Prawnego.

W obu z nich można znaleźć informację, że adwokatom nie wolno samodzielnie stosować reklamy. Lepsze warunki przysługują tutaj radcom prawnym. Oni reklamować się mogą.

Ale oczywiście to wszystko nie jest wcale takie czarno-białe, bo adwokaci znaleźli wiele sposobów na sprytne ominięcie przepisów. Nie mogą się reklamować, ale mogą przecież informować o swoich działalnościach, a często w końcowym rozrachunku znaczy to jedno i to samo.

Informacja vs reklama

„Klasyczna” reklama rzeczywiście może kojarzyć się z dość nachalnym przekazem i siłową próbą przekonania odbiorcy do natychmiastowego zakupu produktu bądź usługi. Tym będzie różnić się od niej zwykłe informowanie o prowadzonej działalności.

Komunikat wystosowany przez adwokata Poznań jak najbardziej może więc zawierać różne informacje na temat jego działalności – jej nazwę i adres, nazwiska i kwalifikacje zatrudnionych w niej osób oraz opisy usług.

Adwokatom nie wolno jednak udzielać publicznych informacji na temat występowania w pewnych rankingach. Taka możliwość przysługuje wyłącznie radcom prawnym, którzy podlegają mniej rygorystycznym przepisom.

Kategorycznie zabronione

Adwokat Poznań, który chce zacząć informować o swoich usługach, powinien natomiast od razu zwrócić uwagę na to, czego pod żadnym pozorem nie wolno mu robić.

A nie wolno mu na pewno porównywać się do konkurencji. Opisywać swoich usług względem usług cudzych kancelarii. Taka rywalizacja jest w pewnym sensie niemoralna i nie może być efektem działań prawnika.

Adwokaci Poznań mogą mówić otwarcie o swoich współpracach, jeśli tylko uzyskają na to zgodę klientów. W przeciwnym wypadku nie wolno im podawać na ten temat żadnych informacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here