Chcesz zrobić coś dla siebie wyjątkowego, ale wciąż zastanawiasz się, co to konkretnie ma być. Masz ochotę poczuć adrenalinę i przeżyć coś ciekawego, niecodziennego. Jeśli tak, to możesz spróbować swoich sił w powietrzu i zapisać się na kurs spadochronowy. Nauka skoków spadochronowych jest ekscytująca i daje wiele pozytywnych emocji.
Od czego zacząć kurs spadochronowy?
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to zapoznać się z ofertami firm, które takie kursy prowadzą. Warto poznać, jakie rodzaje kursu są dostępne i jakie uprawnienia po nich otrzymamy. Popularnym szkoleniem spadochronowym jest kurs AFF, czyli tak zwana nauka swobodnego spadania. Po ukończonym szkoleniu AFF można samodzielnie wykonywać skoki spadochronowe.
Kiedy już wybierzemy kurs, który najbardziej nam odpowiada, to warto zadecydować, w jakiej szkole skoków będziemy kurs realizować. Tutaj należy wziąć pod uwagę doświadczenie danej firmy oraz to, jacy instruktorzy w niej pracują. Warto zapoznać się z opiniami innych kursantów, którzy wcześniej korzystali z usług danej szkoły. Istotne podczas takich kursów są zasady bezpieczeństwa, więc należy się z nimi zapoznać i oczywiście ściśle je przestrzegać.
Kurs spadochronowy – krok po kroku
Jeśli już zapisaliśmy się na dany kurs w określonej szkole nauki skoków spadochronowych, to warto zapoznać się z kolejnymi etapami takiego szkolenia. Zazwyczaj szkolenie obejmuje teorie, ćwiczenia praktyczne na ziemi i w powietrzu. Każdy z elementów kursu jest ważny i nie można go pominąć, od tego zależy to, czy cały kurs spadochronowy zakończymy pozytywnym rezultatem.
Szkolenie teoretyczne zawiera wiedzę, niezbędną do wykonywania skoków. Podczas zajęć teoretycznych przedstawiane są podstawy aerodynamiki, zasad bezpieczeństwa, techniki pilotażu czaszy oraz ogólna charakterystyka swobodnego spadania. Szkolenie teoretyczne dotyczy również zapoznania się ze sprzętem i jego wszystkimi funkcjami.
Następny etap to ćwiczenia praktyczne na ziemi, gdzie wykorzystywana jest specjalna uprząż treningowa. Tutaj również jest nauka otwierania spadochronu i symulowanie wyskoku z samolotu. Ostatni etap nauki to ćwiczenia w powietrzu, na początku z dwoma nauczycielami, później z jednym. Wszystko tu zależy od tego, kto, jak szybko robi postępy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.