Jak być sobą?

Sprawiasz wrażenie osoby, którą nie jesteś, by dopasować się do otoczenia? Ogarnia Cię strach przed brakiem akceptacji lub odrzuceniem? Starasz się skrywać swoje wady, a zalety umieszczasz na piedestale? A może robisz to wszystko, by zbliżyć się do swojego towarzystwa? Nawet jeśli Twoje odpowiedzi na powyższe pytania są twierdzące, to zdaj sobie sprawę z tego, że większość ludzi opiera swoje zachowanie właśnie w ten sam sposób. Wszystkie te sytuacje wynikają z obawy przed odrzuceniem zaraz po tym, jak pokażemy się ludziom takimi, jakimi w rzeczywistości jesteśmy. Jak być sobą? Ten artykuł wskaże Ci odpowiednie kierunki na zmianę dotychczasowego podejścia.

Zaakceptuj siebie
Najczęściej wydaje nam się, że nie reprezentujemy sobą zbyt wiele. Czujemy się gorsi i mało interesujący. Dlaczego za wszelką cenę zależy nam na dopasowaniu się do kogoś? Wynika to ze strachu przed sobą. Człowiek jako istota społeczna czuje się ważniejszy, jeśli otoczony jest ludźmi. Cieszy go ich akceptacja i utrzymywanie relacji. Współcześnie wydaje nam się, że nasza wartość mierzona jest liczbą znajomych, które po prostu nas „lubią”.

Skutki braku wiary w siebie
Jeśli nie wierzymy we własne możliwości, może to odbić się na naszej psychice. Zazwyczaj uzależniamy swoje szczęście od tego, co powiedzą na nasz temat inne osoby. Nie widzimy w sobie żadnej wartości i zaczynamy dostrzegać ją u innych. Świadomość odrzucenia przeraża nas do tego stopnia, że utrzymujemy w głębi siebie nieprawdziwą osobowość. Najistotniejszą kwestią tego wszystkiego jest przede wszystkim to, by postępować zgodnie z prawdziwym „ja”. Robiąc coś wbrew sobie, grając rolę innej osoby czy tolerując takie zachowania, które sprzeczne są z naszym sumieniem, powinniśmy odebrać je wszystkie jako sygnał, że coś jest nie tak, jak być powinno. Jeśli nasze myśli doprowadzą do sytuacji, w której uważamy, że bez znajomych czy drugiej połówki jesteśmy nikim, to również powinna zaświecić się w naszej głowie czerwona lampka. Gdy tylko przyłapiesz się na tego typu rozmyśleniach, porzuć je. Zastanów się wtedy, czy akceptujesz samą siebie.

Dąż do własnej akceptacji
Szczęście jest skutkiem samoakceptacji oraz kluczem do pozostania sobą w życiu codziennym. Jeśli już doświadczysz, co to znaczy zaakceptować siebie, dowiesz się, że nie warto udawać kogoś, kim nie jesteś. Wizja o przynależności do jakiejś grupy nie będzie priorytetem. Nikomu nie będziesz musiała niczego udowadniać, a nawet uzyskasz satysfakcję z możliwości przebywania ze samą sobą. Po czasie zorientujesz się, że otaczają Cię ludzie, którzy doceniają Cię taką, jaką w rzeczywistości jesteś.

Podsumowanie
Przede wszystkim uświadom sobie, że nie potrzebujesz nikogo innego do tego, by czuć się wartościową. Nie porównuj się do nikogo, po prostu zaakceptuj się taką, jaką jesteś. Jeśli popełniłaś jakieś błędy, wybacz je sobie. Każdy ma prawo je popełniać, a najważniejszą kwestią jest to, by wyciągać wnioski z każdego z nich. Doceń czas, w którym jesteś sama ze sobą. Możesz poćwiczyć, wziąć aromatyczną kąpiel i poznać samą siebie. Każdy z nas ma wady, nawet jeśli ktoś wydaje Ci się idealny. Zacznij robić to, co sprawia Ci przyjemność i w czym jesteś dobra. Zostań w końcu sobą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here