Jak pisać podanie?

Nie ma chyba dorosłego człowieka, który przynajmniej raz w życiu nie stanąłby przed koniecznością stworzenia podania. Dokument tego typu to powszechna forma zwracania się z prośbą o coś, np. o otrzymanie podwyżki w pracy, awans, objęcie danego stanowiska, przyjęcie do szkoły, zmianę umowy z danym usługodawcą itp. Organów, osób czy instytucji, do których składa się wnioski, jest mnóstwo i niekoniecznie muszą mieć one związek z nauką czy życiem zawodowym. Każdy powinien zatem wiedzieć, jak pisać podanie – dokument ten wymaga bowiem ustalonej odgórnie formy. Sama treść, główna prośba czy dane są oczywiście różne, w zależności od indywidualnych potrzeb, ale jeśli chodzi o konstrukcję i układ, to wszystkie wnioski zbudowane są dość podobnie i składają z elementów, które na dodatek muszą być umieszczone w tym samym, również z góry narzuconym miejscu.

Aby wyjaśnić dokładnie, jak pisać podanie, trzeba wymienić wszystkie części składowe. Zacznijmy zatem od samej góry, a konkretnie od jej lewej strony. Tu powinna znaleźć się rubryka, która zawiera informacje dotyczące tego, kim jest autor wniosku. Mamy tu na myśli dane – zarówno osobowe (imię, nazwisko), jak i kontaktowe (adres zameldowania, adres e-mail, numer telefonu). Z kolei górna, lewa część arkusza to miejsce na zamieszczenie aktualnej daty oraz nazwy miasta lub miejscowości złożenia podania. Poniżej dodajemy także dane odbiorcy wniosku, czyli np. nazwę zakładu pracy, firmy, szkoły, lub imię i nazwisko dyrektora, kierownika czy właściciela. Następnie przechodzimy na środek kartki i zapisujemy tytuł, będący niczym innym, jak po prostu wyrażeniem „PODANIE”. Można ewentualnie użyć również określenia „WNIOSEK”. Bez względu na to, którą wersję się zastosuje, ważne jest, aby były one umieszczone na środku i napisane wielkimi literami.

Teraz przechodzimy do części zasadniczej tego, jak pisać podanie. Poniżej umieszczamy bowiem najważniejszą treść dokumentu, czyli prośbę, w której wyjaśniamy, o co nam chodzi, czego oczekujemy, z jakiej przyczyny itd. Dowodem na to, że wciąż wiele osób nie ma pojęcia, jak pisać podanie, jest stosowanie nieodpowiedniego, zbyt nieoficjalnego języka, jak również przesada w kwestii długości. Trzeba pamiętać, że podanie to dokument, który należy należy stworzyć w zgrabnej, zwięzłej formie, bez specjalnego rozciągania, opisywania szczegółów, przechodzenia do innych tematów. Najlepiej, gdy będą to proste dwa czy trzy zdania, zaczynające się od np. „Zwracam się z ogromną prośbą”. Całość trzeba również pisać bez jakichkolwiek emocji, stosowania kolokwializmów czy niegrzecznych określeń. Trzeba pamiętać, że nie jest to list do znajomego, zatem kultura słowa i oficjalny język urzędowy są tu jak najbardziej wskazane, podobnie jak zdanie typu „Z wyrazami szacunku”, które umieszczamy tuż nad własnoręcznym podpisem, kończącym całość. Jeżeli mamy problemy z tym, jak dobrze ująć treść swojego wniosku i nie wiemy, jak pisać podanie, by prezentowało się odpowiednio, można zajrzeć do internetu i poszukać wzorów tego rodzaju dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here