Mat czy może połysk

Przez długi czas fronty kuchenne był znacznie chętniej wybierane w wersji błyszczącej. Matowa powierzchnia dla wielu wydawała się rozwiązaniem niepożądanym, szczególnie w nowym budownictwie. Dziś, kiedy gusta i preferencje często łączą w sobie eklektyzm, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wykończone na biało meble kuchenne lepsze będą w macie czy w połysku. Mimo tego warto przybliżyć zalety i wady obu rozwiązań.

Fronty z połyskiem

Wykończenie na połysk sprawia, że przestrzeń kuchenna wydaje się bardziej żywa, dynamiczna. Lustrzane odbicia pokazujące niemal każdy ruch wzmagają to poczucie. Również w kuchniach z połyskiem jest dużo więcej odbijanego światła – zarówno sztucznego, jak i słonecznego. Dzięki dodatkowemu światłu łatwo uzyskać efekt głębi w kuchennej przestrzeni. Szczególnie dobrze kuchnia z połyskiem łączy się ze stylem minimalistycznym, niekoniecznie jednak skandynawskim.

Do wad frontów z połyskiem zaliczyć trzeba większą podatność na światło oraz na wilgoć – z czasem białe elementy wykończenia zmieniają kolor; może też dochodzić do nieestetycznych wybrzuszeń. Kolejnym minusem wysokiego połysku są widoczne ślady, jak odciski palców, wyglądające niezbyt estetycznie. Stąd fronty z połyskiem mogą wymagać częstszego czyszczenia lub mycia, co może negatywnie wpłynąć na ich trwałość.

Fronty matowe

Wykończenie matowe wydaje się być subtelniejsze od błyszczącego. Kuchnia bez zbędnego połysku wydaje się być bardziej przytulna i przyjazna. Matowe wykończenie polecane jest w pomieszczeniach o tradycyjnym wzornictwie, także rustykalnym. Ponadto dobrze współgra z wolnym od ozdobników stylem skandynawskim. Trzeba wspomnieć, że mat polecany jest do większych przestrzeni, przede wszystkim w kuchniach o dużym nasłonecznieniu lub z dużą liczbą źródeł sztucznego światła. Najczęściej lakierem matowym pokrywa się meble z prawdziwego drewna – a to może być sporą barierą finansową. Meble z płyt HDF czy MDF są tańsze.

Wybór nieoczywisty

Chociaż wydaje się, że fronty z połyskiem wymagają częstszego czyszczenia, to i tak meble matowe, zwłaszcza w kuchni, wymagają regularnej pielęgnacji. Wydaje się więc, że wybór między matem a połyskiem to głównie kwestia gustu oraz wielkości kuchni. Większą uwagę warto zwrócić nie na mat czy połysk (a może półmat?), lecz na jakość oklein, zawiasów oraz dostęp do szuflad i półek. I matowe, i błyszczące dostępne są w sklepie Meble Akord – https://sklep.akord.net.pl/8-tanie-meble-kuchenne. Tutaj można zamówić gotowe komplety oraz pojedyncze meble, w tym stoliki, blaty, krzesła czy szafki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here