Uprawa ziół staje się współcześnie coraz bardziej popularna. Cenimy je za walory smakowe, a także prozdrowotne oddziaływanie na nasz organizm. Uprawa ziół jest nie tylko przywilejem osób posiadających swój własny dom ogród. Wiele gatunków nadaje się również do uprawy na balkonie. Jak uprawiać zioła na balkonie?
Dlaczego warto uprawiać zioła na balkonie?
Założenie ogródka ziołowego na balkonie może przynieść nam wiele korzyści. Przede wszystkim własnoręczne posadzenie ziół daje nam gwarancję bezpieczeństwa (zwłaszcza gdy zdecydujemy się na zakup ekologicznych nasion). Zioła dostępne w supermarketach (a nawet sklepach ogrodniczych) mogą prezentować się znakomicie, jednak nie mamy pewności w jakich warunkach wzrastały. Z tego względu spożywanie ich na surowo może być niekiedy ryzykowne.
Niektóre zioła posiadają właściwości lecznicze i z powodzeniem zastąpią nam wiele leków. Jeżeli jesteśmy zestresowani lub cierpimy na bezsenność, własnoręcznie przygotowany napar z melisy może okazać się skuteczniejszy i zdrowszy niż leki sprzedawane w aptece.
Zioła są niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw. Jeżeli są świeże i charakteryzują się wysoką jakością – nasze dania będą smakowały doskonale.
Co warto wiedzieć o uprawie ziół w pojemnikach
Zanim zdecydujemy się na posadzenie ziół w pojemnikach, koniecznie sprawdźmy skąd pochodzą konkretne rośliny i jakie mają wymagania. Jeżeli sadzimy zioła wywodzące się z regionu Morza Śródziemnego, powinniśmy zapewnić im ciepłe i słoneczne stanowisko. Część z nich można uprawiać na zewnątrz jedynie latem, gdyż nie mają one odporności na mróz.
Doświadczeni ogrodnicy zalecają, żeby sadzić zioła w dużych donicach, koniecznie takich, które przepuszczają wodę (wiele gatunków ziół nie toleruje zastojów wody).
Pamiętajmy, że poszczególne zioła mają inne wymagania jeżeli chodzi o podlewanie. Bazylia czuje się najlepiej, gdy jest podlewana obficie, z kolei tymianek preferuje raczej suche podłoże.
Do uprawy większości ziół sprawdzi się wysokiej jakości ziemia kwiatowa.
Niektóre zioła wymagają nawożenia. W trosce o własne zdrowie powinniśmy unikać nawozów chemicznych. Lepszym wyborem są wyciągi roślinne lub biohumus.
Zioła mogą być uprawiane z rozsady, a także z nasion. Uprawa z nasion zajmuje więcej czasu, jednak decydując się na nią mamy pewność, że nasze zioła charakteryzują się najwyższą jakością.
Jak wybrać najlepsze nasiona ziół?
Zanim rozpoczniemy uprawę ziół na balkonie, koniecznie zastanówmy się jakie gatunki sprawdzą się w naszej kuchni i domowej apteczce. Wybierajmy nasiona ziół, z których będziemy korzystać (chyba, że mają one pełnić funkcję ozdobną).
Podczas zakupu nasion ziół zwróćmy uwagę, czy pochodzą one od renomowanych producentów. Jest to ważne, gdyż jedynie w przypadku nasion ziół z pewnego źródła możemy oczekiwać doskonałych plonów. Pamiętajmy, żeby nie kupować nasion ziół na zapas – niestety nie nadają się one do długiego przechowywania. Nasiona wielu gatunków ziół po pewnym czasie tracą zdolność kiełkowania.