Żaluzje poziome

Żaluzje poziome, niegdyś najpopularniejszy sposób osłonięcia okien, znów wracają do łask. Są dziś jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań osłonowych. Najważniejsza ich funkcja to oczywiście zapewnienie prywatności domownikom, ale stanowią też wspaniały element dekoracji wnętrza. Jakie są rodzaje żaluzji poziomych i jak wybrać te najodpowiedniejsze do naszego wnętrza? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Osłona okienna, poza podstawową funkcją, czyli ochroną przed zbyt dużym nasłonecznieniem i ochroną prywatności, powinna spełniać również funkcję dekoracyjną. Żaluzje poziome to jeden z najbardziej estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań.

Bardzo szeroki wybór

Żaluzje poziome to rozwiązanie idealne zarówno do domu jak i biura. Najbardziej popularne wykonywane są z dwóch gatunków materiału – aluminium i drewna, lub bambusa. Te wykonane z aluminium należą do najbardziej popularnych. Aluminium to bardzo trwały, odporny na wilgoć materiał, który doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia. Lamele, czyli poziome pasy, z których wykonane są żaluzje, mogą mieć różną szerokość. Często żaluzje aluminiowe udają te drewniane, taki efekt uzyskuje się poprzez pokrycie lameli specjalną taśmą oddającą wzór drewna. Żaluzje wykonane z aluminium mają jeszcze jedną zaletę, bardzo łatwo je czyścić, a dzięki szerokiemu wyborowi kolorów i wzorów taśm, którymi pokrywa się lamele, można je doskonale dopasować do wnętrza. Żaluzje drewniane natomiast, wprowadzą do wnętrza przytulny, ciepły klimat. Niestety nie wszystkie żaluzje drewniane sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Tam, gdzie na szybie skrapla się woda, czyli w kuchniach czy łazienkach, żaluzje drewniane mogą się nie sprawdzić. Przy zakupie żaluzji drewnianych należy zwrócić uwagę na parametry drewna, takie jak odporność na wilgotność. Podobnie jak żaluzje wykonane z aluminium tak i żaluzje drewniane występują także w różnych szerokościach lameli i w różnych kolorach drewna. Lamele drewniane mogą być również lakierowane. Atutem żaluzji drewnianych jest fakt, że nigdy nie wychodzą z mody.

Dlaczego warto kupić żaluzje poziome

Żaluzje poziome to bardzo praktyczne rozwiązanie. Nie trzeba całkowicie zasłaniać czy odsłaniać okna, można je regulować poprzez zmianę kąta nachylenia lameli. Dzięki temu, że powierzchnia żaluzji odbija promienie UV, pomieszczenia wolniej się nagrzewają. Są one świetną ochroną przed wysokimi temperaturami i intensywnym nagrzewaniem. Żaluzje świetnie sprawdzają się, jako narzędzie mające na celu zapewnienie prywatności, mogą również w bardzo dużym stopniu poprawić wygląd budynku, czy samego wnętrza. Dodatkowym atutem żaluzji poziomych jest również możliwość zastosowania ich do oddzielania stref we wnętrzu. Żaluzje poziome mogą być montowane na ścianę, do sufitu, do ramy okna bądź do listwy przyszybowej.

Podsumowanie

Wygodne, estetyczne, funkcjonalne – tak można krótko podsumować żaluzje poziome. Pasują praktycznie do każdego wnętrza, osłonią przez nagrzaniem i promieniami słonecznymi, a do tego pozwolą zachować prywatność, kiedy tego potrzebujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here