Ochrona oczu latem

0
968

Lato to dla większości osób najbardziej wyczekiwana pora roku – kojarzy nam się ze słońcem, wakacyjnym luzem, opalenizną oraz wypoczynkiem. Chociaż to okres, w którym możemy się zrelaksować i nabrać sił, jest również pełen zagrożeń – szczególnie dla naszych oczu, które narażone są na silne promieniowanie słoneczne, chlorowaną wodę w basenie, kwitnące kwiaty czy drobinki piasku unoszące się w powietrzu. Co zrobić, aby latem dbać o swój wzrok? Oto kilka praktycznych porad.

Ochrona oczu latem – jak robić to dobrze?

Niemal każdemu z nas zdarzyło się latem przesadzić z opalaniem – efektem tego jest poparzona i czerwona skóra. Oparzeniu może jednak ulec nie tylko nasze ciało, ale też rogówka oka. Dlatego podobnie jak używamy kremów z filtrami, które blokują promieniowanie, tak samo powinniśmy zadbać o kompleksową ochronę oczu. Jak to robić? Najprostszym sposobem jest zainwestowanie w porządne okulary słoneczne. Nie muszą być drogie, ważne, aby blokowały promienie UVB i UVA – powinno to być potwierdzone stosownymi certyfikatami. Czy należy je zakładać tylko, jak jesteśmy na plaży? Musimy pamiętać, że promienie docierają do naszych oczu przez cały czas i mogą odbijać się od nie tylko od wody czy piasku, ale też płaskich powierzchni takich jak jezdnia. Dlatego porządne okulary warto nosić przez większość część słonecznych dni. Na ekspozycję światła o wiele bardziej narażone są dzieci niż dorośli, ponieważ mają bardziej przejrzyste soczewki oraz większe źrenice, przez co absorbują większą ilość promieni słonecznych.

Zagrożenia dla oczu latem

Na jakie inne zagrożenia oczu warto zwracać uwagę? Chociaż alergizujące substancje wytwarzane przez rośliny są najbardziej uciążliwe wiosną, latem także potrafią znacząco obniżyć komfort życia. Aby złagodzić dolegliwości ważne jest dbanie o odpowiednią jakość powietrza w domu i unikanie kontaktu z alergenami – może to wymagać między innymi omijania kwitnących pól i łąk. W razie złego samopoczucia niezbędna jest konsultacja z okulistą, który potwierdzi, czy mamy do czynienia z katarem siennym oraz w razie potrzeby zaproponuje skutecznie leczenie – na konsultacje taką można umówić się chociażby w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym, która ma swoją siedzibę w Warszawie, ale oferuje także teleporady. Kolejnym zagrożeniem latem są kremy z filtrem lub środki odstraszające owady, które mogą dostać się do oka i spowodować jego podrażnienie – w takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest przemycie twarzy dużą ilością wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here