Erekcja jest naturalnym procesem, który pozwala mężczyznom na osiągnięcie i utrzymanie pełnej sprawności seksualnej. Niestety, niektórzy mężczyźni mogą napotykać na problemy z erekcją, co może mieć negatywny wpływ na ich jakość życia seksualnego oraz relacji z partnerkami. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z erekcją? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. Przedstawiamy też najskuteczniejsze sposoby zaradcze, które powinni rozważyć wszyscy mężczyźni niezadowoleni ze swojego życia seksualnego.
Jakie są przyczyny problemów z erekcją?
Najczęstszą przyczyną problemów z erekcją jest zaburzenie o charakterze organicznym, czyli dotyczące układu moczowo-płciowego. Przykładem takiego zaburzenia jest choroba nazywana chorobą niedokrwienną (np. miażdżyca), która prowadzi do zwężenia lub zamknięcia naczyń krwionośnych i utrudnia dostarczanie krwi do prącia. Przyczynami organicznymi mogą być także choroby nowotworowe – rak prostaty – oraz przebyte operacje na gruczole krokowym. Mogą one prowadzić do trwałych uszkodzeń nerwów wywołujących za erekcję.
Kolejną przyczyną problemów jest zaburzenie o charakterze psychologicznym, takie jak np. lęk, stres, depresja, kompleksy. Tego rodzaju zaburzenia utrudniają uwolnienie odpowiedniej ilości hormonów potrzebnych do zainicjowania erekcji. Często mogą być równie dotkliwe co zaburzenia o podłożu bezpośrednio organicznym.
Innymi przyczynami problemów z erekcją mogą być używki, takie jak alkohol, narkotyki czy palenie tytoniu, które negatywnie wpływają na dostarczanie krwi do prącia oraz mogą prowadzić do powstawania zaburzeń hormonalnych. Także nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do utrudnienia w uzyskaniu erekcji.
Jak poradzić sobie z problemami z erekcją?
Problemy z erekcją mogą mieć różne przyczyny, dlatego też istnieje wiele różnych metod leczenia. Leczenie powinno być dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od jego sytuacji. Oto niektóre ze sposobów pomocnych w walce o satysfakcjonującą erekcję.
Środki na erekcję, na przykład takie jak sildenafil, tadalafil czy vardenafil, działają poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych w prąciu, co umożliwia przepływ krwi i ułatwia erekcję. Te leki są skuteczne u większości pacjentów, a część z nich dostępna bez recepty.
Terapie z zastosowaniem tlenku azotu to alternatywne rozwiązanie. Jest to połączenie leku podawanego do ciał jamistych prącia i specjalnego aparatu do pompowania powietrza. Stosowane są również iniekcje – przy wykorzystaniu innych leków podawanych bezpośrednio do ciał jamistych prącia.
Terapie behawioralne i psychologiczne to rozwiązanie popularne i często stosowane. Mają na celu pomóc w rozwiązaniu problemów natury psychologicznej i emocjonalnej, które mogą być przyczyną występowania problemów z erekcją.
Warto też rozważyć zmianę stylu życia, którego najważniejsze wyznaczniki to zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, rzucenie palenia czy ograniczenie alkoholu. Rozwiązania te mogą pomóc w zwiększeniu ukrwienia narządu i poprawić sprawność seksualną.
Ostatecznym rozwiązaniem są tak zwane implanty prącia. Jest to opcja leczenia dla pacjentów, w przypadku których inne metody zawiodły. Implanty są wszczepiane chirurgicznie i pozwalają na uzyskanie erekcji na żądanie.