Jak skutecznie pozbyć się trądziku

Obecnie wiele młodych osób boryka się z problemem cery trądzikowej. Jest to przypadłość, która dotyka w dużej mierze nastolatków, ale i nie tylko. Intensywny oraz mało estetyczny trądzik może mieć negatywny wpływ na zdrowie, oraz samopoczucie dotkniętej nim osoby, dlatego nie należy go bagatelizować.

Trądzik – charakterystyka

Powszechnie za trądzik uważa się zmiany skórne w postaci pryszczy, czy zaskórników, powstałe w wyniku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Jest to problem o charakterze przewlekłym, występujący z różnym stopniem częstotliwości, który wymaga wdrożenia długofalowego leczenia.

Co ważne, trądzik pojawia się przeważnie na twarzy w tzw. strefie T, która obejmuje czoło, nos i brodę. Nierzadko też wykwity trądzikowe tworzą się na policzkach, ramionach, plecach, czy na dekolcie.

Domowe sposoby na trądzik

Podstawą do walki z uciążliwym trądzikiem będzie odpowiednia dieta oraz delikatna pielęgnacja powstałych zmian. Podczas planowania posiłków warto zatem unikać wysoko przetworzonych produktów oraz nadmiaru cukru i potraw z białej mąki, ponieważ mogą się one przyczynić do wzmożonego wydzielania sebum.

Ponadto należy stosować specjalistyczne kosmetyki dedykowane cerze trądzikowej. Przy tego typu cerze niezwykle ważne jest także dokładne oczyszczenie skóry oraz stosowanie głęboko nawilżających kremów o możliwie lekkiej konsystencji. Warto również regularnie wykonywać peelingi.

Kiedy należy umówić się do dermatologa?

Jeśli zmiany skórne się zaogniają pomimo stosowania się do powyższych zaleceń, powinniśmy zasięgnąć opinii doświadczonego dermatologa. Ponieważ leczenie przewlekłego trądziku jest trudne i wymaga wdrożenia odpowiedniej farmakoterapii z antybiotykoterapią włącznie.

Doświadczony dermatolog zleci nam skuteczne leczenie i będzie stale monitorował postępy w naszej kuracji. Ponadto dermatolog może nam przepisać także specjalne kremy, robione na zamówienie w aptece, które pomogą złagodzić dyskomfort związany z trądzikiem.

Leczenie trądziku w łagodnej postaci może przebiegać bez udziału lekarza. Jednak jeśli mamy do czynienia z dużymi zmianami, to powinien zobaczyć je zaufany dermatolog, który pomoże nam szybko i bezpiecznie uporać się z tym niezwykle drażliwym problemem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here