Ocieplenie

Dobrze ocieplony dom to zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Mamy różne możliwości ocieplania. Więc jak ocieplić dom by był on ciepłym i przytulnym miejscem? Oto kilka sposobów!

Mówiąc o ociepleniu domu musimy pamiętać, że to nie tylko ściany. Są one oczywiście bardzo ważnym elementem, jednak nie możemy zapomnieć także o fundamentach i dachu. Im lepiej ocieplony będzie nasz dom, tym trudniej będzie uciekało z niego ciepło, a więc mniej zapłacimy za jego ogrzewanie. Innym ważnym elementem są szczelne okna i drzwi. One także sprawią, że ocieplenie domu będzie łatwiejsze.

Ocieplać możemy na różne sposoby. Najpopularniejszy z nich to ocieplanie styropianem. Różne grubości i właściwości tego materiału sprawiają, że nadaje on się do ocieplenia fundamentów (czarny styropian), ścian (biały styropian) oraz poddasza. Styropian idealnie izoluje. Jednak z łatwością się kruszy. Nie może też być wystawiony na długotrwałe działanie promieni słonecznych i innych warunków atmosferycznych, ponieważ niszczy to jego strukturę. Chcąc zastosować styropian do ocieplenia swojego domu musimy przygotować się na mnóstwo latających po całej okolicy i lepiących się do wszystkiego, naelektryzowanych białych kuleczek, które się wykruszyły z tafli styropianu podczas jego docinania.

Inną metodą ocieplania budynków jest wełna mineralna. Ona także ma swoje plusy i minusy. Musi ona być położona między ścianą a np. płytą. Wełna mineralna bardzo dobrze izoluje. Stosowana jest w trakcie ocieplania domów z płyt. W tym przypadku między jedną płytą, a drugą wkłada się wełnę mineralną i już. W ten sposób bardzo chętnie ocieplane są także poddasza. W tym przypadku wełna znajduje się między dachem a podbitką.

W miarę nową metodą ocieplania budynków jest ocieplanie pianką. Ekipy, które specjalizują się w tego typu ocieplaniu przyjeżdżają na budowę w specjalnych kombinezonach. Ubrani w maski i z butlami na plecach spryskują od wewnątrz pomieszczenia specjalną pianką. Pianka ta, podobnie do montażowej, delikatnie rośnie, tworząc izolacyjny kożuszek. Metoda ta, mimo że jest nowa i nie cieszy się specjalną popularnością, jest bardzo skuteczna. Jedynym jej minusem jest fakt, że nie możemy jej zastosować samodzielni, a jedynie zamówić specjalną ekipę. O ile, jeżeli mamy smykałkę do takich prac, zarówno położenie styropianu jak i wełny mineralnej nie sprawi nam problemu, pianki już niestety sami nie naniesiemy.

Nieważne jaką metodę ocieplania domu wybierzemy. Ważne, aby był on odizolowany od warunków panujących na zewnątrz. Dom taki dłużej będzie utrzymywał w swoim wnętrzu temperaturę, a co za tym idzie, my zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Nie warto więc na ocieplaniu oszczędzać. Dobre ocieplenie w najbliższej przyszłości się zwróci. Im lepsza izolacja, tym mniej musimy ogrzewać. Pamiętajmy jednak o tym, że materiały, którymi ocieplamy, nie są jedynymi czynnikami, które stanowią o tym, że nasz dom będzie ciepły. Ważne są także szczelne okna i drzwi. Przed ociepleniem więc warto zamontować plastikowe okna lub sprawdzić, czy nasze obecne nie przepuszczają chłodnego powietrza z zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here