Hydrolaty jak stosować wodę kwiatową

Niewątpliwie, w dzisiejszych czasach hydrolaty podbijają rynek kosmetyczny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu specyfik ten właściwie nie posiadał konkretnego zastosowania w przemyśle kosmetycznym. Uważany był wręcz za produkt uboczny w produkcji olejków eterycznych i zlewano go jako zbędny. Gdy po latach odkryto jego drogocenne właściwości wśród wód kwiatowych, wówczas produkt stał się podstawowym kosmetykiem codziennej pielęgnacji zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dziś hydrolaty wykorzystywane są niemal masowo w produkcji kosmetyków jako wartościowe źródło naturalnych substancji bioaktywnych. Zastanawiasz się, dlaczego tak cenimy hydrolaty i jak stosować wodę kwiatową? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Czym są hydrolaty?

Hydrolaty to inaczej wody kwiatowe lub roślinne. Produkt otrzymywany jest w wyniku destylacji z parą wodną całych roślin lub ich poszczególnych części. Z kolei przy tego rodzaju destylacji otrzymuje się olejek eteryczny i wodę podestylacyjną. W procesie tym para wodna porywa nierozpuszczone w wodzie cząsteczki olejku eterycznego, który po ochłodzeniu jest od niej oddzielany. Pozostała woda, do której przeniknęły rozpuszczalne cząstki roślinne, jak również niewielkie ilości olejku eterycznego to właśnie otrzymany hydrolat. Metodę tę stosuje się w głównej mierze do wyodrębnienia surowców zielarskich w produkcji leków, kosmetyków oraz wyżej wymienionych olejków eterycznych. Dzięki temu drogocenne właściwości i składniki odżywcze nie ulegają uszkodzeniu, a wody kwiatowe stanowią niezwykle bogatą, naturalną mieszaninę cząsteczek roślinnych.

Hydrolaty zawierają witaminy, sole mineralne, aldehydy, kwasy organiczne, pozostałości zawieszonych olejków eterycznych oraz inne, równie istotne substancje roślinne. Charakteryzuje je delikatny zapach, bardzo często zbliżony do woni rośliny z jakiej został uzyskany, chociaż zdarzają się również wyjątki. Hydrolaty są czystą esencją roślinną. Występują w nieco bardziej łagodniejszej (rozcieńczonej) formie, dzięki czemu mogą być one stosowane bezpośrednio na skórę – zarówno w formie toniku, jak i odżywczej mgiełki zapachowej. Ponadto, specyfik ten jest częścią aromaterapii, w której wykorzystywane są olejki eteryczne, przez co ma korzystny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie.

woda kwiatowa

Cenne właściwości wody kwiatowej

Hydrolaty mają mnóstwo zalet, a swoje drogocenne właściwości przejmują od roślin, z których powstały. Dzięki zawartości substancji roślinnych hydrolaty doskonale pielęgnują skórę, zarówno twarzy, szyi jak i głowy. Wodę kwiatową cenimy w głównej mierze za to, że posiada pH zbliżone do naturalnego pH naszej skóry, dzięki czemu możemy nałożyć ją bezpośrednio na twarz. Uniwersalność hydrolatów sprawia, że ze specyfiku mogą korzystać osoby o praktycznie każdym rodzaju cery (w tym również dojrzałej) i włosów. Co więcej, woda kwiatowa stanowi świetną bazę także dla własnych, domowych kosmetyków. Produkt ten cenimy za brak skłonności do wywoływania podrażnień, szczególnie, gdy borykamy się problemem cery naczynkowej. Ponadto, wykazuje on niezwykłe zdolności: antyseptyczne, antyoksydacyjne, łagodzące, regenerujące, oczyszczające i odżywiające, przeciwzapalne, przyspieszające go zmniejszające obrzęki pod oczami, przyspieszające gojenie ran, stymulujące wzrost włosów oraz pobudzające krążenie. Należy jednak pamiętać, że hydrolaty ze względu na swą naturalność nie mają tak silnych właściwości antybakteryjnych, jak olejki eteryczne, dlatego też łatwiej ulegają zepsuciu. Aby temu zapobiec konserwuje się je za pomocą niewielkiej ilości konserwantu syntetycznego bądź alkoholu. Poza tym, warto zadbać, aby specyfik był przechowywany w warunkach chłodniczych.

Jak wybrać i jak stosować hydrolaty?

Jak już zostało wspomniane, hydrolaty nadają się do każdego typu cery. Nie da się ukryć, że najbardziej znane są właściwości wody kwiatowej pozyskiwanej z róży damasceńskiej, tzw. Rosa damascena. Stanowi ona doskonały środek zapobiegawczy w walce z przesuszoną skórą. Dzięki obecności antocyjanów oraz kwasu galusowego w składzie działa antyoksydacyjnie, oczyszczająco, zmniejsza podrażnienia oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Hydrolat różany może z powodzeniem zastąpić tonik. Dodatkowo, można nasączyć nią waciki i położyć na powiekach, co niweluje cienie pod oczami. Ze świeżych kwiatów słodkiej pomarańczy otrzymuje się hyrdolat pomarańczowy. W składzie zawiera on flawonoid hesperydynę, która wykazuje działanie antyoksydacyjne i wzmacniające, a także betainę o właściwościach nawilżających dla skóry. Hydrolat z kwiatów pomarańczy doskonale ujędrnia dojrzałą skórę, a zmęczonej i pozbawionej blasku dodaje rozświetlenia. Co więcej nawilża i łagodnie tonizuje, przy tym wzmacniając i uelastyczniając naczynia krwionośne, a więc szczególnie nadaje się do stosowania dla cery z rozszerzonymi naczynkami. Z kolei dla cery tłustej niezastąpiona jest woda kwiatowa z oczaru, którą otrzymuje się z kwiatów lub drzewa oczaru wirginijskiego. Hydrolat z oczaru oczyszcza i skutecznie ściąga rozszerzone pory, zmniejsza wydzielanie sebum oraz poprawia ukrwienie w skórze twarzy. Działanie to to zasługa dużej ilości garbników znajdujących obecnych w roślinie. Specyfik obkurcza również naczynia krwionośne, więc podobnie, jak hydrolat z kwiatów pomarańczy może być stosowany w pielęgnacji skóry naczynkowej. Wyróżniamy również lawendową wodę kwiatową będącą wynikiem destylacji kwiatów lawendy wąskolistnej. Produkt zawiera kwas rozmarynowy, ursolowy oraz garbniki. Szczególnie wskazany jest do stosowania dla skóry mieszanej, skłonnej do stanów zapalnych, z nadmiernym wydzielaniem sebum. Doskonale odświeża i poprawia napięcie. Hydrolaty do pielęgnacji twarzy i ciała wygładzają i wyrównują koloryt, są idealne zarówno dla skóry dojrzałej jak i wrażliwej.  Skóra nabiera zdrowego połysku oraz staje się gładka i elastyczna.

destylat

Hydrolaty – jak je stosować na włosy?

Nie ulega wątpliwości, że hydrolaty stanowią bardzo delikatną, a zarazem niezwykle skuteczną formę pielęgnacji włosów. Cząsteczki zawarte w wodzie kwiatowej rozpylane na włosy działają nie tylko na ich powierzchni, ale również wnikają do środka transportując szereg substancji odżywczych. Zatem stanowią doskonałe uzupełnienie różnego rodzaju szamponów, czy odżywek stosowanych w codziennej pielęgnacji. Odpowiednio dobrany specyfik jest w stanie zatrzymać nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, przy tym nabłyszczając i wygładzając włosy. Ponadto pobudza on krążenie pod skórą i wzmacnia cebulki włosów. Dostarcza im moc niezbędnych witamin i minerałów. Niektóre z hydrolatów zawierają fitoncydy, czyli składniki antybiotyczne o działaniu przeciwbakteryjnym, które działają łagodząco i odkażająco na skórę głowy. Hydrolat jest tak lekką i delikatną substancją, że możesz używać go nawet kilka lub kilkanaście razy dziennie. Wystarczy jedynie kilka kropel hydrolatu, aby nawilżył on włosy i zabezpieczył je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Preparat jest bardzo prosty w użyciu, szybko wchłania się we włosy, ponieważ ich głównym składnikiem jest woda. Aplikacja produktu jest bardzo komfortowa, bowiem wystarczy rozpylić dany hydrolat na włosy i przede wszystkim skórę głowy. Warto zaznaczyć, że każdy z hydrolatów ma inne właściwości. Należy więc wybrać taki, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Z całą pewnością produkty te są doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji włosów i skóry głowy. Oczyszczają, odświeżają i tonizują. Co więcej, kosmetyki zapobiegają starzeniu się włosów i chorobom skóry. Hydrolaty działają bardzo delikatnie, więc nieco dłużej należy poczekać na efekty. W celu spotęgowania ich działania można połączyć destylaty z naturalnymi olejkami do włosów.

Inne pomysły na stosowanie hydrolatów

Najpopularniejszą formą stosowania hydrolatów jest używanie kosmetyku zamiast toniku. Specyfik niewątpliwie pomaga w wyrównywaniu pH skóry, zmiękcza ją i przygotowuje do dalszej pielęgnacji. Równie przyjemnym zabiegiem jest wykonanie kompresu z użyciem hydrolatu, np. różanego, który niewątpliwie ma szerokie spektrum działania. Kosmetyk przyspiesza gojenie drobnych ran i wykazuje działanie przeciwzapalne. Tak więc będzie idealny dla cery naczynkowej, wrażliwej, jak i suchej, tłustej i dojrzałej. Inną, równie ciekawą opcją jest hydrolat jaśminowy, który doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy zmiękczyć naskórek, nawilżyć go, czy zrelaksować napięte mięśnie twarzy. Bardzo interesującym sposobem zastosowanie hydrolatu jest maseczka, którą nakładamy bezpośrednio na skórę twarzy. Hydrolat jest podstawową bazą wszelkich kosmetyków, które możemy zrobić samodzielnie w domu. Zastępując nim fazę wodną będziemy w stanie przygotować maseczkę z glinki, dwufazowy płyn do makijażu lub serum do nawilżania włosów. Wody kwiatowe mogą być stosowane jako wcierki do włosów. Pomoże zredukować to swędzenie skóry głowy, zmniejszy jej zaczerwienienie oraz spowolni ich przetłuszczanie. Hydrolat warto stosować jako odświeżającą lub kojącą mgiełkę do twarzy, ciała i włosów. Produkt ten sprawdzi się szczególnie latem, gdy nasza skóra bardzo często potrzebuje odświeżenia i ukojenia po opalaniu oraz zimą, kiedy centralne ogrzewanie przegrzewa i wysusza skórę.

destylat z kwiatów

Podsumowanie

Coraz częściej w przypadku porad odnośnie pielęgnacji skóry możemy spotkać się ze stosowaniem hydrolatów. Każda skóra z uwzględnieniem swojej indywidualnej charakterystyki potrzebuje odpowiednio dobranego nawilżenia. Hydrolat można stosować na skórę twarzy, ciała, jak również na włosy. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy dostosować odpowiednią dla siebie wodę roślinną. Pamiętaj, aby przy wyborze specyfiku kierować się jego działaniem, ponieważ każdy z nich posiada dodatkowe właściwości, odpowiednie dla danego typu cery. Niewątpliwie, to natura, w którą warto zainwestować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here