Jak czyścić obuwie?

Zawsze warto dbać o nasze rzeczy. Tyczy się to zwłaszcza ubrań, które mają bezpośrednią styczność z naszym ciałem. Te jednak możemy bez problemu prać ręcznie lub w pralce. Jak jednak wygląda sytuacja z butami? Tu nie w każdym przypadku sytuacja wygląda tak łatwo. Jak prać buty? Zapraszamy do przeczytania krótkiego poradnika.

Należy zacząć od jednej, niezwykle ważnej uwagi: to, w jaki sposób będziemy pielęgnować określone buty zależy od rodzaju obuwia i materiału, z jakiego jest ono wykonane. Zastanówmy się więc nad pielęgnacją poszczególnych par butów i dobierzmy do nich odpowiednie metody.

W pierwszej kolejności zajmiemy się obuwiem sportowym. Tego typu butów zazwyczaj nie można prać w pralce. Nie należy również korzystać z mocnych, chemicznych detergentów. Jeśli postanowiliśmy np. biegać w deszczu i nasze buty są przemoczone, przed wyczyszczeniem ich należy je koniecznie wysuszyć. Zabrudzoną powierzchnię możemy delikatnie wyszorować za pomocą szczoteczki – nada się taka do zębów. Jeśli brud nie schodzi, możemy odrobinę zamoczyć buty samą wodą. Sznurówki i wkładki możemy delikatnie wyprać płynem do mycia naczyń. Jeśli nasze buty są naprawdę mocno zabrudzone, możemy w ten sam sposób postąpić z nimi. Ważne jest, aby w przypadku zamoczenia butów suszyć je w zacienionym miejscu, usztywniając je w środku gazetami lub papierowymi ręcznikami, aby zachowały swój kształt.

Jak natomiast czyścić zamszowe buty? Zamsz to elegancki materiał. Wymaga on stosownej pielęgnacji, aby zachować swój wygląd przez długi czas. Warto pamiętać, że bezpośrednio po każdym zabrudzeniu należy wyczyścić materiał. Tego typu obuwie możemy oddać do profesjonalnego czyszczenia. Jeśli jednak chcemy zrobić to samodzielnie, nie będzie to również bardzo trudne. Potrzebujemy wówczas specjalnego preparatu do czyszczenia zamszu, szczoteczki do obuwia, gumki do ścierania, a także octu i papierowych ręczników. Najpierw należy wygładzić powierzchnię butów, a następnie usunąć zabrudzenia za pomocą gumki do ścierania. Potem w całości przecieramy papierowym ręcznikiem. Ostatnim krokiem będzie wyczyszczenie materiału za pomocą preparatu do czyszczenia zamszu.

A jak wygląda sytuacja z butami ze skóry? Na pewno jest to znacznie łatwiejsze niż czyszczenie tych z zamszu. Jeśli obuwie wykonane jest z ciemnej skóry, możemy je wyczyścić za pomocą skórki od banana. Co natomiast zrobić z jasnymi butami? Do ich czyszczenia możemy wykorzystać zimne mleko – wystarczy wcierać je delikatnie za pomocą szmatki. Zabrudzone buty możemy wyczyścić za pomocą miękkiej szczoteczki i odrobiny wody z mydłem. Inną ciekawą metodą jest wykorzystanie ziemniaka. Jak to zrobić? Kroimy warzywo na pół i delikatnie pocieramy o materiał. Ważne jest to, aby przed tym zabiegiem dokładnie wyczyścić obuwie.

Sposób czyszczenia butów zależy od wielu czynników: materiału, koloru czy rodzaju obuwia. Wszystkie te zabiegi wymagają staranności. Z pewnością jednak warto posiadać odpowiednią wiedzę, aby dbać o swoje obuwie tak, by starczyło nam na długo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here