Jak wyczyścić laptopa?

Wszystkie osoby, które korzystają na co dzień z laptopów, wiedzą doskonale, jak bardzo sprzęt tego typu potrafi się brudzić. Budowa urządzenia sprawia, że osiada na nim kurz i drobinki wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które następnie dostają się między klawisze, przyciski lub do wnętrza. Na dodatek na powierzchni sprzętu często powstają plamy czy odciski od dłoni i palców. Każdy użytkownik powinien zatem wiedzieć, jak wyczyścić laptopa. Brud tego typu bywa niezwykle irytujący, szczególnie że jego usunięcie nie należy do najprostszych. Robienie tego w nieodpowiedni sposób może narazić komputer na trwałe uszkodzenia czy zarysowania. Z kolei brak utrzymywania go w czystości również może wywołać nieprawidłowości w jego działaniu, zwłaszcza gdy kurz osiada na wentylatorze, utrudniając prawidłowy przepływ powietrza i powodując niebezpieczny dla urządzenia wzrost temperatury.

Jak wyczyścić laptopa? Najpierw musimy przygotować sobie potrzebne akcesoria. Wiadomo, że komputerów, podobnie jak telewizorów i innych sprzętów elektronicznych, nie można traktować jak jakichkolwiek innych przedmiotów i myć ich wodą z mydłem. Warto więc zastosować suchą ściereczkę z odpowiedniego materiału (mikrofibra sprawdza się najlepiej), patyczki higieniczne, waciki, powietrze sprężone oraz preparat przeznaczony do mycia laptopów, który można zakupić w sklepach ze sprzętem komputerowym. Czasem ma on postać sprayu albo gotowych, nawilżonych chusteczek, przypominających nieco te, które stosuje się do mycia dzieci.

Gdy zastanawiamy się, jak wyczyścić laptopa, musimy pamiętać, aby urządzenie było całkowicie wyłączone, a także odłączone od sieci – w przeciwnym razie grozi to uszkodzeniami sprzętu. Bateria może pozostać wewnątrz. Zaczynamy od ekranu, który wycieramy przygotowaną suchą ściereczką. Jeżeli jednak na monitorze znajdują się jakiekolwiek plamy, wówczas stosujemy preparat, który najpierw nakładamy na materiał, a dopiero potem na ekran. Po każdym myciu całość oczywiście ścieramy do sucha, pozbywając się również zacieków wilgoci.

Następnie przechodzimy do klawiatury. Tu można spróbować usunąć najpierw pyłki kurzu i okruchy poprzez wysypanie ich, przekręcając powoli urządzenie do góry nogami. Następnie całość myjemy ścierką z mikrofibry. Jeśli przestrzenie między poszczególnymi klawiszami są brudne, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie użycie patyczków higienicznych lub wacików nasączonych płynem. Oczywiście jeżeli posiadamy chusteczki do mycia komputera, również można je w tym celu wykorzystać. Podobnie robimy z touchpadem.

A jak wyczyścić laptopa w środku? Najpierw rozkręcamy śrubokrętem sprzęt i delikatnie zdejmujemy pokrywę, by dostać się do układu chłodzenia. To właśnie tam gromadzi się najwięcej kurzu, powodując przegrzewanie się komputera w czasie pracy. Aby pozbyć się brudu, używamy sprężonego powietrza. Jeśli kurzu jest naprawdę dużo, można najpierw pozbyć się kłębków patyczkiem lub po prostu palcami. W sytuacji, gdy nie wiemy, jak prawidłowo rozkręcić lub jak wyczyścić laptopa w środku, można zgłosić się do serwisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here