Jak wysłać list polecony?

List polecony to jedna z opcji, które można obecnie wybrać na Poczcie Polskiej i warto wiedzieć czym różni się od klasycznych sposobów wysłania listów, które są powszechnie znane.

Zwyczajne listy priorytetowe bądź ekonomiczne są bowiem nierejestrowane, to znaczy po przyklejeniu znaczka i nadaniu nikt nie wie, gdzie dana przesyłka się znajduje. Najczęściej listy dochodzą do adresata, ale niestety w Polsce nie dzieje się tak absolutnie zawsze. Zdarza się, że list zagubi się i wówczas nie mamy możliwości jego odzyskania. W przypadku przesyłek nierejestrowanych zawsze wiąże się delikatne ryzyko z tym, że adresat nie otrzyma wysyłanej do niego przesyłki. Z tego powodu powstały listy polecone, czyli przesyłki rejestrowane. Każda z nich otrzymuje specjalny kod, który powoduje, że wiadomo, w którym obecnie miejscu jest przesyłka. Jeśli się zgubi, można próbować ją znaleźć w miejscu, w którym ostatnio została oznaczona (sortownia lub konkretny listonosz, któremu został nakazany transport z miejsca w miejsce). Listy polecone są także przesyłkami, które można odbierać tylko i wyłącznie z rąk do rąk, a odbiór należy potwierdzić podpisem we wskazanym przez listonosza miejscu. Dzieje się tak ponieważ poczta chce mieć całkowitą pewność, że przesyłka doszła do adresata. Ważne jednak, że wymogi nie są bardzo restrykcyjne i podpisać może się dowolna osoba odbierająca, która mieszka pod danym adresem. Można więc spokojnie odebrać paczkę do innego domownika, listonosze nie mają z tym żadnych problemów. W przypadku niezastania nikogo pod adresem listy polecone nie wrzuca się jednak do skrzynki, listonosze zobowiązani są wówczas do zostawienia awizo. Z kartką trzeba przyjść do wskazanego na niej urzędu pocztowego w godzinach jego otwarcia i samodzielnie odebrać przesyłkę. Również w okienku poczty należy podpisać się na stosownym kawałku papieru, który zostanie podsunięty przez pracownika.

Listy polecone dają także możliwość śledzenia przesyłki, dostępna jest ta usługa na oficjalnej stronie internetowej Poczty Polskiej. Dzięki temu można zobaczyć drogę swojej przesyłki z jednej sortowni do drugiej, a także ustalić kiedy mniej więcej możemy spodziewać się dostarczenia listu pod adres domowy. Oczywiście za dodatkową opłatą można podać numer telefonu przy nadawaniu, aczkolwiek robi się to stosunkowo rzadko.

Ze względu na bezpieczeństwo i gwarancję dotarcia do adresata listy polecone najczęściej używane są w urzędach do wysyłania rozmaitych dokumentów, które po prostu zgubić się nie mogą z uwagi na swoją wagę. Wiele osób zastanawia się obecnie jak wysłać list polecony – jest to bardzo proste, wystarczy uzupełnić na poczcie odpowiedni druczek. List polecony powinien być używany także do wysyłania czegokolwiek, co ma jakąś określoną wartość. Istnieją dwa podstawowe rodzaje listów poleconych: ekonomiczny lub priorytetowy. W przypadku ekonomicznego poczta gwarantuje dostawę w przeciągu trzech dni roboczych, a w przypadku priorytetowego jednego dnia jeśli list zostanie nadany przed 15.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here