Robótki ręczne kojarzą nam się zwykle z naszymi mamami i babciami. Nigdy w życiu nie wpadłby nam do głowy taki pomysł, aby samodzielnie się nimi zająć. Wolimy swój wolny czas przeznaczać na oddawanie się zupełnie innym czynnościom. Oglądamy telewizję, buszujemy po sieci lub po prostu czytamy książki i w taki sposób staramy się oderwać swój umysł od myśli związanych z naszą pracą czy życiowymi problemami. Gdybyśmy jednak przynajmniej spróbowali zająć się dzierganiem na drutach, moglibyśmy się przekonać, że w tej aktywności jest coś naprawdę wyjątkowego, wręcz magicznego. Bo nasze mamy i babcie nie dziergały nam swetrów i szalików tylko dlatego, że nie mogły ich kupić w sklepach. Robiły to, ponieważ sprawiało im to dużą przyjemność. Sami też możemy zacząć ją czerpać właśnie z dziergania.
Jak robić na drutach? Jak zacząć przygodę z tą nową aktywnością? Po pierwsze – niezbędne do tego celu okażą się pewne podstawowe narzędzia. Jeśli jesteśmy osobami zupełnie początkującymi i nie mamy żadnego doświadczenia w dzierganiu, najlepiej zdecydujmy się na zakup grubych drutów, stopniowo przechodząc do ich coraz mniejszych rozmiarów. Przyda nam się również grubsza włóczka – jeśli chcemy utworzyć ubrania lub szaliki wielokolorowe, sięgnijmy po włóczki w różnorodnych barwach. Pamiętajmy, że początki dziergania nigdy nie są łatwe, więc jeśli od razu rzucimy się na głęboką wodę, próbując utworzyć szalik z cienkiej włóczki, szybko się do tego zniechęcimy i po prostu sobie odpuścimy. Zanim przejdziemy do tworzenia bardziej skomplikowanych wzorów i zaczniemy produkować swoje własne włókniste sukienki czy inne wdzianka, opanujmy pewne podstawy. To one są najważniejsze i to w każdej dziedzinie.
Na samym początku nauczmy się zatem wykonywać pewne podstawowe i absolutnie niezbędne w dzierganiu czynności. Sprawdźmy przede wszystkim, jak nabierać pierwsze oczka. Opanujmy sztukę posługiwania się drutami i ćwiczmy razem z instruktażowymi filmikami dostępnymi za darmo na licznych stronach internetowych. Jeżeli w dawnych czasach dzierganiem zajmowała się nasza babcia lub mama, możemy poprosić ją o pomoc. Wspólne dzierganie może być również pretekstem do spędzenia czasu z bliskimi nam osobami. Jeżeli wyrazimy swoją chęć nauki, nasza babcia na pewno szybko podłapie temat i sama zaproponuje nam darmowe lekcje. Wspólnie z nią będziemy krok po kroku odkrywać cały świat dziergania. Dowiemy się bardzo szybko, jak robić na drutach i zaczniemy czerpać informacje z najlepszego dla nas i w pełni wiarygodnego źródła.
Dlaczego jednak warto robić na drutach? Co może nam dać takie dzierganie? Mimo iż często wydaje się nam, że osoby zajmujące się takimi pracami dążą po prostu do tworzenia unikalnych elementów garderoby lub chcąc zaoszczędzić, nie kupują ich w sklepach, kierujące nimi powody są zupełnie inne. Dzierganie jest bowiem wyjątkowym sposobem na relaks. Oddając się tworzeniu nowych rzeczy, zapominamy o całym świecie i po prostu wypoczywamy. Mimo iż pracujemy rękami, nasz umysł może się odprężyć. A to największa zaleta dziergania.