Szpaki, mimo że są pożytecznymi ptakami (pozwalają pozbyć się niektórych szkodników roślin), potrafią wyrządzić niemałe szkody. Gdy sezon w pełni, szpaki cierpliwie polują na czereśnie i inne owoce rosnące na drzewkach owocowych. Doświadczenie sadowników pokazuje, że jeden nalot szpaków może zniszczyć nawet jedną trzecią plonów. Dlatego, jeśli zależy nam na dobrych wynikach w sadownictwie, koniecznie trzeba nauczyć się walczyć ze szpakami.
Jak odstraszyć szpaki z ogrodu?
Rozpatrując skuteczne sposoby na pozbycie się szpaków z ogrodu trzeba koniecznie wziąć pod uwagę fakt, że ten konkretny gatunek ptaków jest pod ochroną. Oznacza to, że powinniśmy je jedynie odstraszać, a nie zabijać. Trutki na ptaki, czy strzelanie do nich jest zabronione. Na szczęście, samo płoszenie ptaków może przynieść pożądane rezultaty. Wystarczy znaleźć skuteczny odstraszacz szpaków.
Jednym z najlepszych sposobów na odstraszanie szpaków jest wykorzystanie efektów dźwiękowych. Nagrania drapieżników (np. sokoła) lub emitowanie wybuchów z armatek hukowych napędzanych gazem daje pozytywne rezultaty.
Armatki hukowe na gaz wykorzystywane są głównie w większych ogrodach, gdzie korzystanie z nagrań drapieżników byłoby nieekonomiczne. Hałas, jaki emituje taki odstraszacz na szpaki, jest na tyle przerażający dla ptaków, że po tym, gdy go usłyszą, podrywają się gwałtownie i przez dłuższy czas nie wracają w to samo miejsce. Głośność wybuchu ocenia się na ok. 120 decybeli. Gdy ptaków jest dużo lub gdy są one wyjątkowo natarczywe, należy ustawić armatkę tak, aby wybuchała z dużą częstotliwością. Gdy ptaków jest mniej, wybuchów powinno być odpowiednio mniej, aby cieszyć się dłuższą żywotnością urządzenia napędzanego gazem z butli o ograniczonej pojemności.
Niestety, armatki są na tyle głośne, że mogą przeszkadzać sąsiadom z okolicznych domostw lub działek. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po nagrania MP3, które kupimy w specjalistycznych sklepach. Są tam nagrania sokołów, jastrzębi lub…samych szpaków, które cierpią. Szpaki doskonale rozpoznają dźwięk skowyczącego zwierzęcia należącego do tego samego gatunku. Nagrania mogą być odtwarzane przez głośniki zlokalizowane przy drzewkach.
Wśród innych pomysłów na odstraszanie szpaków z sadów wymienia się wieszanie płyt CD na drzewach. Płyty te, kręcąc się, będą odbijały promienie słoneczne, które skutecznie odstraszą zwierzęta. Warto także zawiesić na gałęziach figurki imitujące np. sokoła, stacjonującego na gałęzi w naturalnej pozycji. Taka figurka pełni niemal taką funkcję jak tradycyjny straszak na wróble,utkany ze słomy i starych ubrań. Można wykorzystać również sylwetkę kruka, nielubianego przez szpaki. Dodatkowo, wzmocnimy ochronę, rozciągając na drzewkach specjalną siatkę, która nieco utrudni fizyczny dostęp do owoców rosnących w głębi drzewka.