Stylowa i funkcjonalna jadalnia

Jadalnia jest szczególnym miejscem w każdym domu – niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń oddzielona od kuchni tzw. wyspą, czy jest osobnym pomieszczeniem. Wszystkie jadalnie mają jedną wspólną cechę – są to miejsca, w których domownicy zbierają się przy wspólnym posiłku. W związku z tym ich wystrój powinien sprzyjać, nie tylko apetytowi, ale również celebrowaniu wspólnie spędzanego czasu. Nie bez powodu mówi się o “rodzinnym stole” – myśląc w tym kontekście właśnie o stole w kuchni lub w jadalni. 

Minimalizm w jadalni?

Wystrój takiego miejsca jak jadalnia w dużym stopniu jest zdeterminowany od jego przeznaczenia. Trudno sobie np. wyobrazić jadalnię bez tak bazowych mebli, jak stół i towarzyszących mu krzeseł.

Kolekcje profesjonalnie wykonanych designerskich mebli, do różnych wnętrz są na tyle bogate, że urządzenie jadalni naszych marzeń nie powinno nastręczać żadnych trudności. Są to zarówno pojedyncze meble, jak i funkcjonalne komplety, które z powodzeniem można dostosować do jadalni utrzymanych w zupełnie odmiennych stylach. 

Jadalnie XXI w. mogą się znacznie od siebie różnić. W większości z nich króluje minimalizm, który cieszy się niesłabnącym powodzeniem, a powodem tej popularności jest jego ponadstandardowa funkcjonalność, uniwersalność i prosta elegancja. Taki minimalizm kojarzy się z jasną kolorystyką – głównie kolorem białym. 

Dla niektórych osób ascetyczny i monochromatyczny minimalizm (idący w stronę industrializmu) może okazać się zbyt “zimny” do miejsca, które ma emanować ciepłem domowego ogniska. Dzięki odpowiednio dobranym meblom i dodatkom dekoracyjnym można jednak przełamać chłód bieli czy szarości. 

Czasem wystarczy dodanie mocniejszych akcentów kolorystycznych – w tej “roli” wspaniale sprawdzi się np. utrzymane w minimalistycznej stylistyce, kolorowe (np. limonkowe albo czerwone) krzesło do jadalni – nowoczesne w formie i nietuzinkowe, niekoniecznie przypominające typowy kuchenny stołek czy taboret. 

Takie kolorowe krzesła, które mogą przypominać np. niewielkie i bardzo wygodne fotele, łączące w sobie elementy stylu minimalistycznego i miękką tapicerkę, są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych mebli do jadalni.

Najważniejszy w jadalni

Pełni rolę integracyjną, wokół niego odbywa się życie w niemal każdym domu i bez niego trudno sobie taki dom wyobrazić – mowa oczywiście o stole, tym szczególnym – stole w jadalni. 

Dlaczego stoły w jadalniach mają tak istotne znaczenie? Wiele osób jest przekonanych, że dopóki choć raz w ciągu dnia cała rodzina zbierze się przy stole, aby zjeść razem posiłek – będzie to jeden z “fundamentów” łączących domowników – i trudno się z tą opinią nie zgodzić.

W dzisiejszym, “zagonionym” świecie, osiągnięcie takiego modelowego stanu jest trudne, tym bardziej stół w jadalni… zyskuje na znaczeniu, ponieważ kojarzy się ze spokojniejszymi weekendami, gdy rzeczywiście można spędzić przy nim więcej czasu razem. Trudno się zatem dziwić, że urządzając jadalnię – w pierwszej kolejności myślimy o tym, jaki stół kupić, a następnie – jak go zaaranżować. Proponowane przez producentów stoły idealne do jadalni są zazwyczaj minimalistyczne w formie. Są to często stoły proste, drewniane, utrzymane w jasnej kolorystyce – króluje tu m.in. sosna, buk i oczywiście kolor biały. Ciekawym rozwiązaniem designerskim jest również połączenie – np. białego blatu z drewnianymi, prostymi nóżkami. 

Modne są zarówno okrągłe stoły do jadalni, jak i egzemplarze w wersji prostokątnej, czy też kwadratowej, z zaokrąglonymi kantami – dzięki wymienionym kształtom wyposażenie takie zyskuje “łagodniejszy wyraz”, idealnie komponujący się z jadalnią, miejscem kojarzonym z dobrym smakiem – nie tylko tym na talerzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here