Zadania działu informatycznego w biurze

Dział informatyczny to elementarna część każdego biurowca, urzędu, przedsiębiorstwa. Powód jest oczywisty – bez komputerów ciężko wyobrazić sobie pracę, a ktoś musi sprawować nad tym pieczę i opiekować się całym systemem w firmie. Więc czym zajmują się informatycy?
Zazwyczaj jest to dział zbudowany z paru osób, chyba że mowa o większym przedsięwzięciu to może być potrzebne ich więcej. Ilość informatyków zależy też od specjalizacji danej firmy – tak czy inaczej jest parę podstawowych rzeczy, którymi się zajmują.
Jedna z osób na pewno musi być głównym administratorem systemu. Taka osoba odpowiedzialna jest za stworzenie całej architektury sieci komputerowej, jaka będzie funkcjonowała w firmie. Opiekuje się serwerownią i wszystkim co z administrowaniem jest związane. A wiąże się to z ochroną danych w firmie, często bardzo tajnych i cennych dla właścicieli. Kontrolują to co pracownicy robią na komputerach w przedsiębiorstwie. W przypadku popełnienia jakieś wykroczenia związanego z cyberprzestępczością, spowodowania zagrożenia dla firmy są w stanie namierzyć kto dokładnie zrobił i co zrobił o konkretnej godzinie. Dbają o wszelkie aktualizacje systemu ale także o stałe jego działanie.
Brzmi poważnie, prawda? I w rzeczywistości tak jest, chociaż nie zawsze zdajemy sobie sprawę ile ciąży na barkach informatyków. I to dobrze o nich świadczy bo jeżeli informatycy nie mają nic do robienia to oznacza, że wszystko robią dobrze, system działa bez zarzutów a zabezpieczenia są odpowiednio mocne. Czy to znaczy, że wystarczy raz dobrze się wysilić i później można tylko parzyć kawkę? Nic bardziej mylnego, dlatego że codziennie nawet wiele razy, pracownicy z działu informatycznego są wzywani do różnych „awarii” na komputerach pracowników. Jakie to mogą być awarie ?
Przeważnie są to drobne sprawy, z którymi panie pracujące w biurze nie mogą sobie poradzić. Na przykład klawiatura nie działa poprawnie bo wypisuje te znaki, których nie wciskamy. Pani oczywiście nie wie jak zmienić z na y, więc trzeba wezwać informatyka.
Idąc dalej, w jednym biurze nie działa drukarka, zjadła papier i nie ma siły – trzeba ją trochę pootwierać i wydobyć zaplątany surowiec. Z drukarkami, kserami czy temu podobnymi urządzeniami jest „temat rzeka”. Sprzęt nie działa, nie wiadomo dlaczego, więc informatyk bierze taką drukarkę na warsztat, żeby lepiej się przyjrzeć, po czym okazuje się, że w środku znalazł kluczyki, które w splocie dziwnych wydarzeń znalazły się w środku urządzenia. Innym razem trzeba zaktualizować adobe flash playera lub zrobić inną tego typu czynność.
Codziennie można poczuć się jak bohater, chociaż czasem idzie się zdołować bo większość pracowników nie zdaje sobie sprawy czym tak naprawdę zajmuje się dział informatyczny i jak wielka odpowiedzialność spoczywa na ich barkach. Praca jak zawsze ma swoje uroki i wady, jednym z najfajniejszych uroków takiej pracy z pewnością jest wypłata, bo dobry informatyk to bardzo ceniona osoba na rynku pracy. Warto jednak wiedzieć jak wiele zawdzięczamy tym (z reguły ) panom siedzącym przy komputerze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here