Co musi zawierać wyprawka dla mamy i noworodka do szpitala?

Każda przyszła mama tuż przed samym porodem zaczyna kompletować wyprawkę do szpitala dla siebie i maluszka. Jednak nie zawsze jest to proste zadanie. Zastanawiamy się, co konkretnie zabrać – co na pewno się przyda, a co niekoniecznie. Przygotowaliśmy spis rzeczy, które powinny znaleźć się w takiej wyprawce dla mamy i noworodka do szpitala.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla mamy?

Wyprawkę do szpitala, przyszła mama powinna zacząć kompletować kilka tygodni przez planowanym terminem porodu, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Rozpoczynając kompletowanie wyprawki przygotujmy przede wszystkim niezbędne dokumenty i badania. Będziemy ich potrzebować, gdy dotrzemy do szpitala. Wśród dokumentów powinny znaleźć się karta przebiegu ciąży, wyniki badań krwi, moczu, badań na antygen HBs oraz badania USG, wyniki testów na HIV i WR, wyniki badania na paciorkowce (GBS) informacja o naszej grupie krwi oraz badania wskazujące poziom anty-Rh. Jeżeli jesteśmy pod opieką lekarza specjalisty np. okulisty czy kardiologa, dobrze mieć przy sobie również wyniki badań specjalistycznych. Jeżeli mamy mieć planowane cesarskie cięcie, zabierzmy ze sobą także badanie poziomu potasu i sodu oraz koagulogram. Będziemy potrzebować także planu porodu, no i oczywiście dowodu osobistego. Te dokumenty warto zbierać w jednej teczce, aby zawsze mieć je wszystkie razem pod ręką.

W wyprawce dla mamy powinny znaleźć się takie przedmioty jak długie, wygodne koszule i jedna krótka do porodu, której nie będzie szkoda, gdy ulegnie zabrudzeniu, szlafrok, ciepłe skarpety, kilka par majtek, biustonosze do karmienia, klapki pod prysznic, kapcie, jeden-dwa ręczniki, specjalne podkłady poporodowe lub duże chłonne podpaski, wodę, kosmetyki takie jak płyn do higieny intymnej, żel pod prysznic, szampon, pasta do zębów i szczoteczka, dezodorant, krem do twarzy, balsam do ust i krem do podrażnionych brodawek.

Te rzeczy będą nam niezbędne podczas porodu i zaraz po nim. Jeżeli nasz pobyt w szpitalu się przedłuży, możemy poprosić kogoś bliskiego, aby dowiózł nam potrzebne rzeczy.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka?

Pakując wyprawkę dla noworodka do szpitala, pamiętajmy o takich rzeczach jak jednorazowe pieluchy dla noworodków, pieluchy tetrowe, chusteczki nawilżane, rękawiczki niedrapki, body lub śpioszki, pajacyki, bezszwowa bawełniana czapeczka, rożek bądź kocyk, specjalne mydełko, krem i oliwka dla niemowląt, ręcznik z kapturkiem i wygodne, adekwatne do pogody ubranko na wyjście ze szpitala.

Ubranka oraz kocyk i rożek są w tym przypadku opcjonalne, ponieważ zostają zapewnione przez szpital. Jeżeli nie chcemy korzystać ze szpitalnych ubranek, weźmy własne.

Wyprawkę dla niemowlaka oddzielmy najlepiej od wyprawki dla mamy – możemy spakować je np. do dwóch osobnych toreb czy kosmetyczek. Wtedy szybko odszukamy to co jest nam w danej chwili potrzebne.

Nie stresujmy się również na zapas, że o czymś zapomnimy. Przed kompletowaniem wyprawki przygotujmy sobie listę, według której będzie nam się łatwiej pakowało – unikniemy wtedy niepotrzebnych nerwów.

Przeczytaj także artykuł: https://humana-baby.pl/blog/wyprawka-dla-noworodka/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here