Jak dalej żyć po stracie?

Zmieniające się okoliczności, przykre wydarzenia w naszym życiu, losowe wypadki sprawiają, że cześć z nas zastanawia się jak dalej żyć. Takie myśli mogą być również charakterystyczne dla osób borykających się z depresją. Nie zależnie od przyczyn może się tobie wydawać, że nikt ciebie nie rozumie i nie jest w stanie pomóc. Oczywiście samo zastanawianie się nad celowością dalszej egzystencji nie oznacza, że chcesz umierać. I chociaż ciężko to sobie teraz wyobrazić zawsze jest jakiś promień nadziei. Pierwszym krokiem, który warto podjąć jest rozmowa z przyjacielem lub inną bliską osobą. Dobry towarzysz wcale nie musi ciebie w pełni rozumieć. Może nawet się z tobą nie zgadzać, ale zawsze wysłucha i nawet, jeśli nie powie ani słowa, tobie to pomoże. Jednak wylewanie żalów działa tylko przez pewien czas. Dlatego niezależnie od swojej sytuacji powinieneś spróbować podjąć dalsze kroki.

Przeanalizuj sytuację

Przeanalizowanie swojej sytuacji na chłodno pomoże dostrzec, jak rozwiązać problem. Może się okazać, że tylko na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się beznadziejna. Na przykład, jeśli popadłeś w długi rozwiązaniem będzie ich spłata. Oczywiście nie uda się to od razu, ale w perspektywie masz całkiem niezłą przyszłość. W razie potrzeby poradź się przyjaciela. Niech na twoją sytuację spojrzy nie twoimi, ale swoimi oczami. A co, jeśli problem nie jest przejściowy?

Zaakceptuj zaistniałe okoliczności

Tak może być, gdy w grę wchodzi utrata kogoś bliskiego, rozstanie z partnerem lub inna sytuacja, na którą nie masz już wpływu. Jedyne co możesz w takiej sytuacji zrobić to zmiana podejścia do zaistniałych okoliczności. Ponieważ nie zmienisz tej sytuacji, niezależnie z jakiego powodu zaistniała, musisz ją zaakceptować. Dzięki temu łatwiej będzie tobie spojrzeć na rzeczywistość pozytywnie, a bieżące sprawy nie będą ciebie przytłaczać. Zamiast temu zaczniesz szukać radzenia sobie z obecnymi problemami.

Przeanalizuj doświadczenia innych

Prawdopodobnie twoja sytuacja nie jest odosobniona. Internet, przeżycia osób z twojego otoczenia mogą być dla ciebie inspiracją. Na podobnej zasadzie działają grupy wsparcia. Osoby z podobnymi problemami dzielą się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami, motywując innych do działania. Oczywiście nie musisz do takiej grupy się zapisać, ale kiedy poznasz inne osoby ze zbliżonymi doświadczeniami, możesz dostrzec dla siebie szansę.

Skorzystaj z terapii…

Jeśli nic nie działa, a twój stan się utrzymuje, konieczne może być skontaktowanie się ze specjalistą. Wykwalifikowany lekarz nie jest twoim przyjacielem, ale umie słuchać i będzie starał się dotrzeć do sedna problemu. Ponieważ zna ciebie jedynie z obserwacji i twoich opowiadań, tylko wtedy realnie uda się jemu tobie pomóc. Lekarz specjalista ma jedną podstawową zaletę – nikomu nie powie o twoich problemach. Poza tym jeśli uzna za stosowne, może przepisać środki farmakologiczne, które wspomogą twoje leczenie.
Niezależnie którą opcję wybierzesz, nie stój w miejscu. Życie się toczy dalej i zatrzymanie się spowoduje jedynie spiętrzenie problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here