Jazda samochodem nie jest łatwym zadaniem. Dzisiejsze czasy wymagają jednak, aby między różnymi miejscami poruszać się szybko i sprawnie. Ciężko wyobrazić sobie wyjazd na duże zakupy bez użycia samochodu. Ciężkie torby najłatwiej po prostu włożyć do bagażnika i wygodnie dowieźć do domu. Możemy sobie wtedy pozwolić na więcej i nie musimy ograniczać się do podstawowych produktów. Wyjazd na długie wakacje? Oczywiście, że najlepiej pojechać samochodem. Leżaki, wózek dla dziecka czy ciężkie walizki – wszystko wrzucamy do samochodu i w klimatyzowanym pojeździe szybko dojeżdżamy do miejsca wypoczynku. Samochód sprawdza się również w codziennym życiu. Dojazd do pracy czy do szkoły to nasza rutyna każdego dnia. Oczywiście można korzystać z innych środków transportu, ale nie są one tak wygodne, jak samochód. Tramwaj? Tłoczny i ciasny, a do tego trzeba dojść na przystanek i oczekiwać na jego przyjazd niezależnie od temperatury i innych warunków pogodowych. Pociąg? Często się spóźnia, rzadko jeździ i nie możemy do niego zabrać zbyt wielu bagaży. Komunikacja autobusowa również nie jest wygodnym rozwiązaniem, a połączenie często są likwidowane z powodu braku zainteresowania klientów. Pozostaje jeszcze latanie samolotem, ale bilety są drogie, do tego niektórzy mają lęk wysokości i po prostu boją się latania. Można wiec śmiało stwierdzić, że samochód to najlepszy sposób lokomocji jaki możemy wybrać. Samochody dzielą się jednak na różne rodzaje, przede wszystkim różnią się silnikami – do dyspozycji jest silnik benzynowy oraz silnik Diesla. Zależnie od silnika, różni się technika jazdy.
Jak jeździć Dieslem? Na początek poznajmy różnice między dwoma silnikami. Silnik Diesla jest zasilany olejem napędowym, zaś silnik benzynowy – jak sama nazwa wskazuje – benzyną. Olej napędowy jest z reguły tańszy od benzyny, a do tego spala się go mniej – jazda jest więc bardziej ekologiczna. Uważa się, że silnik Diesla bardziej nadaje się do jazdy w dłuższe trasy, prawdopodobnie chodzi o to, że jego poszczególne części zużywają się wolniej. Taki silnik nie nadaje się jednak na krótkie trasy, nierozgrzany silnik produkuje dużo sadzy i innych cząsteczek, które osadzają się na filtrach i je zapychają. Naprawa jest kosztowna i skomplikowana. Dlatego jeśli zamierzamy pokonywać krótkie miejskie odcinki, wybierzmy lepiej silnik benzynowy. Silnik Diesla oferuje pełną moc już od niskiego zakresu obrotów, dlatego jeżdżąc autem z taką jednostką, musimy zmieniać biegi szybciej niż w przypadku silnika benzynowego. Bardzo dobrym zwyczajem jest wstępne rozgrzanie turbiny przed rozpoczęciem jazdy, a także jej schłodzenie po skończonej podróży. Brzmi skomplikowanie, ale wystarczy po prostu odpalić samochód kilka minut przed tym jak ruszymy, a po przyjeździe zostawić uruchomiony silnik jeszcze przez parę minut po zatrzymaniu się. Uchroni nas to przed kosztowną naprawą.
Silnik Diesla jest jednostką, która potrafi być bardzo efektywna i ekonomiczna. Konieczne jest jednak przestrzeganie reguł używania takiego silnika.