List motywacyjny

Podczas szukania pracy wysyłamy CV do firm, których oferty nas interesują. Chcemy zaprezentować się w nim z dobrej strony i w skrócie przybliżyć nasze doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Warto dodać też w wiadomości kilka słów od siebie. Bywa jednak i tak, że potencjalny pracodawca wymaga listu motywacyjnego. Nawet jeśli nie ma zawartej prośby o jego załączenie też warto to zrobić. Dlaczego? Otóż możemy w nim napisać kilka słów o sobie. Nawet najlepsze CV nie przybliży tak dobrze kandydatury jak list motywacyjny. Ukazuje on nasze mocne strony i to co sami o sobie mówimy. W razie wątpliwości co do oczekiwań kandydata na dane stanowisko list może je rozwiać. Poza tym podsumowuje on zbiór naszych cech, upodobań, doświadczeń oraz celów zawodowych. Jak pisać list motywacyjny? Jest kilka sposobów.

Po pierwsze zaczynamy od miejscowości i daty. Następnie piszemy dane pracodawcy oraz swoje. Najlepiej wpisać nazwę firmy i jej adres, a w swojej części dodać numer telefonu oraz adres email. Później przechodzimy do rozpoczęcia listu. Powinno się zacząć oficjalnie, z odpowiednim zwrotem grzecznościowym. Może to być np. „szanowny Panie/ szanowni Państwo”. Ważne, żeby nie było to „witam” i tym podobne wyrażenia. Są mało oficjalne. Kolejna część to informacja dlaczego piszemy. Zwykle zaczynajmy od zdania „w odpowiedzi na Państwa ogłoszenie na stanowisko…” i należy wypisać jakie, oraz gdzie zostało to ogłoszenie umieszczone (prasa, internet). Zgłaszamy swoją kandydaturę i przechodzimy do kolejnej części to jest do opisu swojej osoby.

Jak pisać list motywacyjny by był ciekawy?

Na pewno nie warto pod gotowy wzór tylko podstawić swojego nazwiska. Takich listów może być wiele. Nie zabłyśniemy niczym oryginalnym. A do tego możemy być postrzegani jako osoby leniwe, albo takie którym nie zależy od początku na dobrym wizerunku jako pracownika. Można mieć owszem przed sobą wzór ale lepiej pisać własnymi słowami. Warto skupić się na opisie swojego doświadczenia zawodowego.

Krótko streścić co robiliśmy w poprzednich firmach i czego się nauczyliśmy. Np. ktoś pracował w sklepie to opisuje, że zajmował się sprzedażą produktów np. żywnościowych. Można dodać co należało do naszych obowiązków. Umieśćmy także, krótką prezentację siebie. A mianowicie jakie cechy charakteru posiadamy i jak one mogą pomóc w wykonywaniu danej pracy, o którą się staramy. Np. cierpliwość i empatia sprawdzą się przy pracy z klientami.

Tutaj warto zastanowić się jacy jesteśmy, by pisać prawdę, kilka słów o sobie. Nie ma sensu wymyślać czegoś co nas nie dotyczy. Poza tym pracodawca zweryfikuje to na rozmowie. Ostatnią rzeczą, którą warto zawrzeć to czego oczekujemy od pracy. Jakie doświadczenie chcemy pogłębiać, czego chcemy się nauczyć. List zakańczamy raczej wyrażeniem ” z wyrazami szacunku”. Jest to forma oficjalna i lepiej postrzegana niż tak popularne „pozdrawiam”. Po wydrukowaniu listu, dobrze jest się podpisać. Jeśli składamy go drogą elektroniczną można przesłać skan lub po prostu podpisać imieniem i nazwiskiem w dokumencie tekstowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here