Praca biurowa przed monitorem komputera może się wydawać jednym z najbezpieczniejszych zawodów. Podczas niej nie narażamy się na szkodliwe substancje czy niskie temperatury, nie musimy dźwigać ciężkich przedmiotów ani nie obsługujemy skomplikowanych maszyn. Wydawałoby się, że to wymarzona praca, która nie niesie za sobą żadnych niebezpieczeństw. Czy aby na pewno? Każdy, kto ma już za sobą kilka lat pracy siedzącej, z pewnością zdaje sobie sprawę, że może wiązać się ona z wieloma dolegliwościami bólowymi, a nawet innymi powikłaniami groźnymi dla zdrowia. Aby tego uniknąć, należy zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy. Co ono obejmuje?
Odpoczynek i troska o wzrok
Według ogólnych zaleceń, po każdej godzinie pracy przy komputerze powinno się zrobić krótką przerwę. Ten czas najlepiej wykorzystać na krótki spacer, wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających czy nawet drzemkę, która pozwoli nabrać energii do dalszej pracy. Regularna zmiana pozycji jest bardzo ważna dla ciała – pozytywnie wpływa na stawy, mięśnie, a nawet krążenie. Krótkie przerwy w pracy są też wskazane ze względu na nasz wzrok – przebywając w klimatyzowanym biurze i patrząc przez wiele godzin w monitor, narażamy nasze oczy na zmęczenie oraz zwiększamy szanse na nabawienie się zespołu suchego oka. Aby tego unikać, warto w trakcie przerwy wyjść na zewnątrz budynku lub chociaż otworzyć okno, popatrzeć w dal lub wykonać kilka ćwiczeń relaksujących wzrok.
Odpowiednie wyposażenie biura
Podstawą ergonomicznego stanowiska pracy jest wygodne biurko oraz dopasowany fotel. Wysokość biurka powinna pozwalać na siedzenie w swobodnej pozycji, jednocześnie z zachowaniem kątów prostych pomiędzy ramieniem i przedramieniem. Kolana nie mogą dotykać blatu, a stopy powinny być ustawione całą powierzchnią na podłodze. Aby osiągnąć tak ergonomiczną pozycję najlepszym wyborem jest zainwestowanie w biurko z regulacją – meble Sedus są wyposażone w nowoczesną, wygodą regulację, dzięki której można dopasować wysokość blatu idealnie do swoich potrzeb.
Nie mniej ważny od biurka jest fotel – tylko staranne połączenie tych dwóch mebli pozwala na stworzenie ergonomicznego miejsca pracy. Fotel biurowy również powinien być regulowany – zarówno jego wysokość oparcie, jak i podłokietniki. Poleca się, aby był stabilny, dawał możliwość obrotu wokół własnej osi, co znacząco ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków oraz miał co najmniej 5-podporową podstawę. Dobrze, jeżeli jest odpowiednio wyprofilowany, zgodnie z naturalnym wygięciem kręgosłupa.