prawidłowa postawa przed komputerem
fot. Pixabay.com

Przed komputerem spędzamy długie godziny. To, jak siedzimy podczas pracy, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Choć dziś wydaje nam się to błahą sprawą, za kilka lat mocno odczujemy skutki przyjmowania nieprawidłowej postawy podczas siedzenia przy biurku. Dlatego też warto zadbać o to już dziś i nauczyć się prawidłowo siedzieć przed komputerem.

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/jak-prawidlowo-siedziec-przed-komputerem/

Ergonomia – trudne i ważne pojęcie

Gdy pracodawca troszczy się o to, aby Twoje stanowisko pracy było ergonomiczne, oznacza to, że dokłada wszelkich starań do tego, aby pozwalało Ci ono zwiększać Twoją efektywność i wydajność. Jednym słowem dostosowuje Twoje miejsce pracy do Twoich możliwości fizycznych i psychicznych. Jeśli więc pracujemy przed komputerem i przez minimum osiem godzin dziennie siedzimy przy biurku, powinniśmy mieć takie ku temu warunki, aby nasze ciało nie odczuwało z tego tytułu dyskomfortu. W przeciwnym razie nasza praca stanie się dla nas utrapieniem, będzie bardzo nieprzyjemna i męcząca. Będzie nas boleć kręgosłup, popsuje nam się wzrok, a w końcu i całe ciało zacznie odczuwać skutki nieprawidłowej postawy.

Dlatego właśnie pracodawca ma obowiązek tak zaprojektować i stworzyć miejsce pracy, aby zagwarantować nam odpowiednią do naszego wzrostu wysokość biurka i krzesła, właściwe ustawienie monitora, oświetlenie oraz dostęp do sprzętu, który musimy na co dzień obsługiwać. Jak więc siedzieć przy biurku? Monitor, klawiatura i my powinniśmy znajdować się w linii prostej. Głowa nie może nam ani opadać w dół, ani nie powinniśmy jej zadzierać ku górze. Krzesło musi posiadać podłokietniki, które znacznie odciąża nasz kręgosłup. Monitor natomiast należy umieścić w odległości około 50 cm od twarzy. Jeśli pracujemy zdalnie, sami powinniśmy się zatroszczyć o to, aby zapewnić sobie właściwe warunki do pracowania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Prawidłowa postawa przy biurku to jedno, co zapewni nam zdrowie i dobre samopoczucie. Ale aby dbać o nie w pełni, powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych szczegółów. I tak na przykład pracując w pozycji siedzącej co godzinę powinniśmy robić sobie przerwy, dzięki temu rozprostujemy kości i rozciągniemy mięśnie, a nasz organizm rozluźni się i odpręży. Całościowo natomiast powinniśmy dbać o prawidłową dietę oraz aktywność fizyczną. Dzięki temu mamy największe szanse na to, aby cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej.

Zobacz też: http://enjoythelittlethings.pl/najlepsze-prezenty-dla-dzieci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here