Najlepsze struktury przejęcia firmy

Dążąc do rozwoju finansowego i technologicznego firmy obierają różne drogi i strategie. Bardzo często po skrupulatnym określeniu listy celów, przedsiębiorstwa decydują się na przejęcia firm. Jest to jedno z lepszych posunięć, jeśli chodzi o generowanie dochodów w firmie, o ile cały proces przeprowadzony jest mądrze i z głową.

Priorytetem jest przygotowanie

Przede wszystkim do takiej transakcji należy się odpowiednio przygotować. Określić liczbę celów, dążeń oraz wymagań stawianych firmom. Jeśli lista opracowana jest wraz z wybranymi przedsiębiorstwami, kolejno należy skontaktować się z podmiotami i ocenić ich chęci do takiej transakcji. Nie zawsze są to rozmowy zakończone pozytywnym skutkiem, akcjonariusze nie koniecznie chcą się pozbywać swoich udziałów. W przypadku odpowiedzi twierdzącej należy nakreślić swoje wymagania finansowe i możliwości ich spełnienia.

Różne struktury transakcji

Podczas procesu przejęcia firm jednostki mają różne interesy. Kupujący chce zapłacić jak najniższą cenę, a wyższą jedynie po potwierdzeniu w praktyce wszelkich wskaźników finansowych i operacyjnych, zaś sprzedający chce otrzymać jak najwyższą zapłatę już podczas pierwszej transakcji. Szereg nieporozumień generujących takie problemy doprowadził do tego, że powstało kilka sposobów na to, aby pogodzić interes zarówno kupującego, jak i sprzedającego, a przejęcie firmy, by nie było tak wielkim przedsięwzięciem-niespodzianką. Kilka najpopularniejszych struktur to:
-zakup w odstępach czasowych-odstępy nazywane są tzw. transzami, cała transakcja przebiega w kilku etapach, ceny są ustalane przez algorytm, określony podczas podpisywania umowy, kwoty do zapłaty nie są takie same, metoda ta pozwala uchronić kupującego od intratnej inwestycji,
-kontrakt zawodowy-nowy nabywca firmy pozwala na pozostanie w zarządzie obecnej kadry, a oni z kolei pomagają mu i wdrażają go w system działania przedsiębiorstwa. Ułatwia to transakcję oraz dalszy sposób prowadzenia firmy, ponieważ pozostałe osoby dysponują doświadczeniem, wiedzą oraz kontaktami,
-earn-out- część zapłaty jest płacona od razu, a druga część dopiero po osiągnięciu przez firmę zakładanych wyników. Kupujący zabezpiecza siebie, a sprzedający dłużej jest związany ze swoim partnerem biznesowym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here