Oczekiwany dzień

Ciąża to jeden z wspanialszych okresów w życiu kobiety. Uczucie towarzyszące rosnącemu w brzuchu maleństwu porównywalne jest z euforią i szczęściem na najwyższym poziomie. Ciężarna kobieta promienieje radością, zmienia się nie do poznania na lepsze, nawet fizycznie. Nie chodzi tu oczywiście o rosnący brzuch, ale o poprawiającą się cerę, mocne i błyszczące paznokcie i włosy. Wszystko to powoduje, że ten 9-miesięczny okres pozostaje niezapomniany i wspominany jest do końca życia. Jednak oczywiście wszystko co dobre szybko się kończy, po dziewięciu miesiącach nadchodzi dzień rozwiązania. Bardzo ważnym jest wiedzieć jak rozpoznać poród, moment w którym należy udać się do szpitala i bez stresu wydać na świat potomka.

Wiele kobiet boi się nadchodzącego porodu, dlatego też niekiedy najmniejsze uczucie, odbiegające od normy podczas przebiegającej końcowej fazy ciąży traktują jako sygnał do porodu. Dlatego tak ważne jest aby przesadnie nie panikować, ale prawidłowo odczytywać sygnały pochodzące z organizmy kobiety. Zatem, jak rozpoznać poród ? Otóż najlepszym wyznacznikiem są wody płodowe. Przed porodem następuje uwolnienie wód płodowych, czyli wypłynięcie z organizmu kobiety znacznej ilości płynu owodniowego. Nie sposób tego nie zauważyć,dlatego warto czekać właśnie na ten moment. Oczywiście każda kobieta przeżywa tą chwile inaczej, wody mogą odejść całkowicie w jednej chwili, kiedy to innej ciężarnej mogą być uwalniane stopniowo. Bez względu na przebieg tej sytuacji, należy po jej zakończeniu na spokojnie zebrać swoje rzeczy oraz bez zbędnego pośpiechu dać się do szpitala.

Drugim wyznacznikiem rozpoczętego porodu są oczywiście skurcze. Również jednak nie należy ich przesadnie interpretować, ale bacznie obserwować. Skurcze macicy zaczynają się pojawiać w późnym okresie ciąży, częściej lub rzadziej, jednak są nieuniknione. Skurcze porodowe jednak łatwo odróżnić poprzez intensywność oraz regularność w występowaniu. Przy bólach należy na spokojnie usiąść i zacząć obserwację ich regularności. Dopiero gdy ich częstotliwość wyniesie 1 skurcz / 10 minut, mamy pewność, że są to bóle zwiastujące poród. Można wtedy udać się do szpitala, jednakże podkreślam, że pośpiech nie wskazany, a sam poród będzie trwać wiele godzin.

Powyżej przedstawiono dwa najważniejsze czynniki zwiastujące poród. Oczywiście jest ich znacznie więcej, takich jak oderwanie czopa śluzowego, krwawienie, nadmierna lub odwrotnie, brak ruchliwości dziecka. Te wszystkie elementy mogą zwiastować nadchodzące wydarzenie, ale także problemy z ciążą wcześniejszą, dlatego tak ważne jest aby obserwować to co się dzieje z ciałem kobiety podczas tych miesięcy. Z drugiej strony, nadwrażliwość na te czynniki mogą powodować niepotrzebny stres, częste wizyty u lekarzy i w szpitalach. Dokładnie dowiadując się o tych wymienionych sytuacjach wyeliminujemy niepewność i idealnie ocenimy sytuację.

Właściwa ocena sytuacji, obserwacja stanu kobiety, spokój i opanowanie to najważniejsze czynniki w temacie: jak rozpoznać poród. Dlatego warto się przygotować z tej tematyki na nadchodzący dzień w którym ujrzymy swojego potomka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here