W życiu każdego kierowcy prędzej czy później może przydarzyć się stłuczka. Nie zawsze musi mieć to miejsce na drodze, czasem przytrafia się nawet na parkingu. Kiedy już dojdzie do takiej sytuacji, warto zachować spokój, ale i wiedzieć, co należy zrobić od strony formalnej. Jak się zatem zachować, kiedy dojdzie do stłuczki?
Stłuczka – jak się zachować?
Kiedy już dojdzie do stłuczki, najważniejsze jest zachowanie spokoju. Kierowców często w takiej sytuacji ponoszą nerwy, co może skutecznie utrudnić dogadanie się. Oczywiste jest, że nikt celowo w nikogo nie wjechał. Po stłuczce należy odstawić samochód w bezpiecznym miejscu, np. na poboczu, by nie stwarzał on zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nic się nikomu nie stało, jeśli tak, natychmiast trzeba wezwać pomoc. Kierowca powinien także zabezpieczyć miejsce kolizji, do tego przyda się trójkąt ostrzegawczy, jaki musi znajdować się w wyposażeniu każdego samochodu.
A czy konieczne jest wzywanie policji? Tak, jeżeli podczas stłuczki ucierpieli ludzie lub gdy mogło dojść do popełnienia przestępstwa, np. kierowca jest pijany. Na policję dzwoni się także wtedy, kiedy trudno jest ustalić, kto był sprawcą zdarzenia.
Stłuczka samochodowa a oświadczenie
Druk oświadczenia warto wozić ze sobą zawsze. Jeśli jednak go nie mamy, wystarczające będzie spisanie oświadczenia na zwykłej kartce. Taki dokument jest przydatny, kiedy uczestnik kolizji chce usunąć szkodę na koszt ubezpieczyciela. W formularzu należy opisać zdarzenie i szkody, podać dane osobowe kierowców, dane samochodów, numery polis i nazwy ubezpieczycieli. Pod oświadczeniem obie strony muszą się podpisać, aby dokument był ważny. Poszkodowany ma sporo czasu na zgłoszenie szkody. Można to zrobić do 3 lat od momentu, kiedy kierowca dowiedział się o stłuczce. Termin zgłoszenia nie może być dłuższy niż 10 lat od powstania szkody.
Naprawa samochodu po stłuczce
Termin naprawy samochodu zależy od sposobu rozliczania szkody. Jeśli wybrana została metoda gotówkowa, wówczas auto musi obejrzeć rzeczoznawca, żeby wycenić koszt naprawy. Czasami wystarczające jest przesłanie zdjęć powstałych szkód. Jeśli natomiast w grę wchodzi bezgotówkowe rozliczenie szkody, wtedy ubezpieczyciel wskaże, w którym warsztacie będzie można naprawić auto i jak szybko należy to zrobić.
Ile trzeba czekać na naprawę samochodu, to już zależy od tego, czy była to niewielka stłuczka, czy może większe zniszczenie. Niektóre wgniecenia powstałe podczas kolizji można usunąć tak, by nie było po nich śladu. Jak naprawić wgniecenie po drobnej stłuczce przeczytasz na motoego.pl, gdzie omówiona została metoda bezinwazyjna, zwana też techniką PDR. Może być ona stosowna w sytuacjach, gdy nie doszło do uszkodzenia lakieru. Kiedy szkody są znacznie większe, wówczas należy oddać auto do warsztatu na dłużej, gdzie okaże się, jakie części trzeba będzie naprawić, wymienić i jak zadbać o karoserię, by samochód nie stracił na wyglądzie.