Włączać, wyłączać

Każdy sprzęt elektroniczny w tych czasach posiada włącznik i wyłącznik. Żyjemy w zmodernizowanym świecie pełnym technologi i robotyki. Każdy z nas zastanawia się jak będzie wyglądać świat za 50 lat. Ludzie przed nami się nad tym zastanawiali i świetnym przykładem będzie film „Powrót do przeszłości”, w którym dr Emmett Brown buduje wehikuł czasu. Jego przyjaciel Marty McFly przenosi się w lata 50. i niechcący przeszkadza w poznaniu się swoim rodzicom. Fabuła całego filmu jest bardzo klimatyczna, a film można oglądać z całą rodziną. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości znajdziemy się w miejscu gdzie będziemy mieli jeden przycisk by włączyć cały dom. Nasze życie będzie uzależnione od robotyki i każdy przedmiot będzie posiadał przycisk. Już teraz w naszym życiu można się doszukać wręcz miliona przycisków, które są dookoła nas. Może w przyszłości nie będziemy sobie zadawać pytań takich jak teraz, na przykład: ” jak włączyć telewizor” czy „jak włączyć lampki”. Wszystko być może dla ułatwienia będzie miało jeden włącznik. Kiedy będziemy wchodzić do domu cały dom będzie miał tylko jeden przycisk, a nasza podświadomość będzie wpływała na każdy sprzęt elektroniczny znajdujący się w zasięgu wzroku. Skomputeryzowane urządzenia domowe jako nowa inteligencja zastąpi nasze codzienne wysiłki.

W tak przedstawionej rzeczywistości trudno będzie odłączyć się od tego wszystkiego, poczuć, że prawdziwie żyjemy. Być może zamiast chodzić do wesołego miasteczka po trochę adrenaliny jeden przycisk będzie nam ją podwyższał? A co jeśli przyjemności płynące również ze współżycia zostaną zastąpione przyciskiem i nasze życie przestanie już do końca być uczuciowe?

W takim świecie należy pomyśleć: jak wyłączyć to wszystko. Jak wrócić do robienia pierogów z babcią jeśli nowa inteligencja nie pozwala nam tego zrobić będąc szybszą i robiąc to kiedy my tylko o tym pomyślimy? W takim wypadku przyjdzie nam na pomoc obcowanie z naturą. W naturze nie da się umieścić przycisków. Natura potrzebuje swojej dziczy i ludzkiej delikatności, ludzkiego głosu. W takiej rzeczywistości prawdziwym skarbem będzie praca ogrodnika, który będzie obcował z naturą bez komputerów. Spacery po lasach będą równie dobrą odpowiedzią na pytanie: jak wyłączyć się z takiego życia.

Możliwe też będzie, że nastanie wielki czas dla harcerzy i scoutów, który mają we krwi obcowanie z naturą. Ludzie zaczną szanować lasy i pola, łąki, zalewy czy uroczyska. Prawdziwym skarbem będą dla nich książki papierowe, tak inne od wszystkiego w nowym świecie. Wrócą czasy artyzmu na świecie, chęci podróżowania. Coraz więcej ludzi zacznie uprawiać sporty, bo nie można zaprzeczyć, że kiedy cały świat będzie ich wyręczał będzie potrzebne jakieś hobby.

Świat, który nas czeka jest nieznany i nie wiadomo jak nasze losy na Ziemi się potoczą. Jedni zasiądą na fotelach jako prezydenci inni za ladą w małej kwiaciarni, a jeszcze inni jako lekarze, każde z nich będzie szczęśliwe jeśli będzie robić to co kocha i w momentach, w których będą mieli możliwość na chwilę wyłączyć się z życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here