Dlaczego diagnostyka obrazowa jest tak ważna we współczesnej medycynie

Dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu, jaki dokonał się w ostatnich latach, współczesna opieka medyczna ma możliwości, o jakich dawniej można było jedynie pomarzyć. Nowoczesne metody obrazowania, jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, ultrasonografia czy rentgen wykorzystywane są w wielu dziedzinach współczesnej medycyny. Dlaczego są one tak istotne dla diagnostyki, terapii, a następnie kontrolowania wyników jej zastosowania?

W jakich dziedzinach jest istotna diagnostyka obrazowa?

Nowoczesne metody obrazowania są szczególnie istotne w przypadku chorób nowotworowych czy układu krążenia, pozwalając wykryć ogniska zapalne czy niepokojące zmiany w ciele pacjenta i rozpocząć odpowiednio wcześnie ich leczenie. Z kolei chirurgom przygotowującym się do operacji diagnostyka obrazowa pozwala poznać w pełni anatomię pacjenta, przedstawianą czasami wręcz trójwymiarowo. Ma to wpływ na przygotowanie strategii postępowania terapeutycznego.

Badania obrazowe są wykorzystywane także przy kontroli postępów leczenia i w profilaktyce. Dzięki nim można wykluczyć potencjalnie niebezpieczne patologie, pojawiające się u osób szczególnie na nie narażonych. Zalecane jest więc np. badania serca tomografią komputerową u osób z wysokim poziomem cholesterolu czy badanie MRI piersi u pacjentek, u których występują mutacje genu BRCA-1.

Kto może poddawać się badaniom obrazowym?

Tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny są badaniami nieinwazyjnymi, bezbolesnymi, które nie mają szkodliwego wpływu na stan zdrowia pacjenta. Niewskazane są jednak badania rezonansem magnetycznym przeprowadzane u kobiet w ciąży w I trymestrze, który jest okresem szczególnie ważnym dla rozwoju dziecka. Należy poczekać z nimi do II trymestru, kiedy są one polecane np. w diagnostyce patologii ciąży. Dużo dokładniejsze wyniki badań niż w przypadku USG pozwalają lekarzom odpowiednio przygotować się do leczenia chorego noworodka, co zdecydowanie zwiększa skuteczność ich działań.

Gdzie wykonać diagnostykę obrazową?

Nowoczesna diagnostyka obrazowa (rezonans oraz tomografia komputerowa) jest wykonywana w placówkach LUX MED Diagnostyka na terenie całej Polski, zarówno prywatnie, jak i na NFZ, i polecana szczególnie pacjentom, którym zależy na czasie. Badania można wykonać bowiem w kilka dni od otrzymania skierowania lekarskiego, a wysoka jakość powoduje, że nie trzeba ich powtarzać. Dodatkowo wyniki badań dostępne są online w Portalu Pacjenta, dzięki ponowna wizyta w placówce nie jest konieczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here