jak złagodzić egzemę?
fot. Pexels.com

Choroby skórne mogą uprzykrzać życie. Potrafią nie tylko być dokuczliwe, ale również wstydliwe. Jedną z popularniejszych stanów chorobowych naskórka jest egzema. Czym się objawia się atopowe zapalenie skóry? Jak się pozbyć tego swędzącego problemu skórnego?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/egzema-co-musisz-o-niej-wiedziec/

Egzema – alergiczna choroba skóry

Egzema to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Objawia się czerwonymi swędzącymi wykwitami. Skóra w tych miejscach jest zazwyczaj mocno przesuszona i popękana. Często ma podłoże alergiczne. Egzemę mogą wywoływać między innymi kosmetyki, detergenty, niektóra żywność, sierść zwierząt, wirusy, grzyby, bakterie, a nawet stres. Nie jest to jednak stan, który trwa nieustannie – schorzenie pojawia się i znika na przemian. Najpopularniejszym typem egzemy jest tzw. atopowe zapalenie skóry. 

Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy egzemy można rozróżnić w zależności od wieku, jednak zawsze występują cechy wspólne takie jak przesuszone, zaczerwienione i swędzące plamy na skórze. Atopowe zapalenie najczęściej rozwija się już u niemowlaków. Objawia się charakterystycznymi swędzącymi wykwitami zlokalizowanymi na policzkach i główce. Gdy dziecko skończy dwa lata, egzema może się dodatkowo pojawić na łokciach, nadgarstkach, kolanach i kostkach. Natomiast u osób dorosłych zmiany mogą występować już na powierzchni całego ciała. Na dojrzałej skórze wykwity są bardziej tkliwe i łuszczące się. Naskórek dorosłych jest również bardziej narażony na infekcje. 

Czy da się wyleczyć egzemę?

Niestety nie ma leku, który wyleczyłby egzemę. Medykamenty pomagają jedynie złagodzić objawy występujące na skórze. Lekarze często zapisują chorym specjalistyczne kremy, które odpowiednio nawilżają naskórek, a także zmniejszają zaczerwienienia i świąd. Podczas ataku egzemy można również zadbać o kondycję, trzymając się określonych zasad. Aby złagodzić uporczywe objawy, powinno się brać letnie kąpiele, nosić delikatne oddychające ubrania, dobrze nawilżyć powietrze w mieszkaniu oraz stosować bezzapachowe kosmetyki i detergenty (najlepiej przeznaczone do skóry wrażliwej). 

Zobacz także: http://enjoythelittlethings.pl/menopauza-czas-przekwitania-u-kobiety/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here