Pokrzywka naczyniowa wymaga szeroko zakrojonej diagnostyki, a wszystko to w celu wykluczenia innych chorób, których obraz kliniczny może być podobny właśnie do pokrzywki. Kompleksowe podejście do tematu pozwala na szybkie ustalenie przyczyn złego samopoczucia, łącznie z potwierdzeniem pokrzywki.
Badania immunohistochemiczne w pokrzywce naczyniowej
Jedną z często stosowanych metod diagnostycznych, które wybierane są w przypadku podejrzenia pokrzywki naczyniowej jest badanie immunohistochemiczne wycinków skóry. Dzięki temu badaniu możliwe jest stwierdzenie obecność i dodatkowych złogów składników dopełniacza, które to odpowiedzialne są za rozwój stanów zapalnych, a także różnego typu złogów immunoglobulin. Co więcej, na szczególną uwagę zasługują wyniki opadu krwinek czerwonych, czyli tak zwane OB, które wykonuje się z krwi. Są to tak zwane badanie nieswoiste dla pokrzywki naczyniowej.
Pokrzywka naczyniowa i metody jej leczenia
Ze względu na różne objawy towarzyszące pokrzywce naczyniowej, a także czasami bardzo zmienny przebieg tej choroby, każdy lekarz dobiera indywidualny tryb leczenia danego pacjenta. Zwykle w przebiegu tej choroby stosuje się leki, które działają objawowo, w tym leki przeciwhistaminowe, a także glikokortykosteroidy, które to wykazują działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Co więcej w leczeniu włącza się też niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku choroby bardzo często stosuje się wysokie dawki glikokortykosteroidów, jednak ich długotrwałe działanie może wpływać niepożądanie i powodować rozwój innych chorób towarzyszących, w tym na przykład cukrzycy posteroidowej, czy też nadciśnienia tętniczego. Z tego też względu do leczenia pacjentów włącza się leki immunosupresyjne, które mają zapobiegać objawom niepożądanym
Środki doraźne
Podczas przebiegu tej choroby pacjent wymaga ciągłego nadzoru, obserwacji, kontroli, a wszystko to ma na celu wczesne wykrycie zmian które to mogą pojawić się w innych narządach, jak na przykład w płucach lub nerkach. Jest to tak zwana wtórna choroba, która może, ale nie musi rozwinąć się u pacjentów. Czasami leczenie może zająć nawet kilka miesięcy, są też przypadki kiedy choroba powraca. Tylko kompleksowe leczenie może przynieść oczekiwane rezultaty.