Okulista dziecięcy

Okulista to lekarz zajmujący się diagnostyką i różnicowaniem różnych schorzeń wzroku. Specjalizuje się także w ich korekcie i leczeniu oraz zajmuje profilaktyką. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza badania okulistyczne oraz wywiad z pacjentem. Osobnym obszarem okulistyki zajmuje się okulista dziecięcy. Kiedy warto udać się do tego specjalisty i jak wygląda pierwsza konsultacja?

Czym zajmuje się okulista?

Okulista jest przeważnie pierwszą osobą, do której udajemy się, jeżeli z naszymi oczami zaczyna się dziać coś niepokojącego. Lekarz ten specjalizuje się w praktyce leczenia oczu, co obejmuje zarówno wady wzroku, jak i choroby takie jak zaćma, jaskra, zez, zapalenie spojówek czy nowotwory. Wachlarz obowiązków okulisty jest naprawdę szeroki – jest on w stanie rozpoznać dane schorzenie, dobrać odpowiednią metodę korekcyjną, a nawet przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Kiedy zgłaszamy się do tego specjalisty? Między innymi, jeśli towarzyszą nam problemy z widzeniem, bóle głowy lub oczu oraz zmiany w okolicach narządu wzroku – na przykład na powiekach. Jednak pierwsza wizyta u okulisty nie powinna odbyć się dopiero wtedy, gdy zaczynamy mieć problemy ze wzrokiem. Okresowe badania u tego specjalisty są niezwykle ważną metodą zapobiegania niektórym poważnym chorobom, takim jak jaskra.

Jak wygląda pierwsza wizyta u okulisty i czy trzeba się do niej specjalnie przygotować? Konsultacja taka składa się z dwóch elementów – pierwszą częścią jest wywiad, w którym pacjent opowiada o swoich odczuciach i niepokojących objawach. Następnie lekarz przechodzi do wykonania badan przedmiotowych, które polegają na sprawdzeniu stanu powiek i oczodołów oraz ruchomości gałek ocznych. Badania, które zazwyczaj wykonywane są podczas pierwszej konsultacji to:

  • badanie ostrości wzroku,
  • sprawdzanie widzenia do dali,
  • badanie pola widzenia,
  • pomiar ciśnienia śródgałkowego.

Okulista dziecięcy

Okulista dziecięcy specjalizuje się w rozpoznawaniu i różnicowaniu wad wzroku u dzieci i młodzieży. Zajmuje się ich zapobieganiem w przypadku mniejszych dzieci oraz leczeniem i korekcją. Do jego zadań należ wykrywanie ślepoty lub wad wzroku u noworodków i niemowląt. Po wykryciu wady specjalista ten może zalecić korygowanie jej za pomocą okularów i soczewek, leczenie farmakologiczne oraz metody inwazyjne w tym operacje chirurgiczne. Kiedy powinno się udać z dzieckiem do okulisty dziecięcego? Z pewnością, gdy podejrzewamy u dziecka jakąś wadę wzroku, chorobę oczu lub doszło do jakiegokolwiek urazu oka.  Kontrolować prawidłowy rozwój wzroku dziecka należy już od urodzenia. Pierwsza wizyta u specjalisty powinna odbyć się po ukończeniu 3 miesiąca życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here